Piotr Miączyński
Od ponad dekady dziennikarz gospodarczy GW. Współautor książki "Fortuna po polsku" oraz „Łowców Milionów".
RSS


Blog > Komentarze do wpisu

Będzie konsumencki bojkot Tymbarka i Kubusia?

Oto tekst zamieszczony przez Michała Olszewskiego pisarza i dziennikarza Tygodnika Powszechnego na Facebooku.


"Pojechałem do Katowic, żeby przyjrzeć się finałowi symbolicznego sporu, jaki od 4 lat toczył się między polskim gigantem spożywczym "Maspex" (soki, napoje, nektary) a spółką "Polowat" - recyklerem, który przetwarza butelki PET do ponownego wykorzystania.


W największym skrócie: kością niezgody stały się opakowania części produktów Maspexu. Firma wprowadziła na rynek butelki PET opakowane w kolorową folię PVC, czyli tzw. "sleeve". Efekt marketingowy jest większy - butelka jest opakowana w etykietę, która zajmuje całą jej powierzchnię. Taki produkt łatwiej wyłowić spośród innych.


Tyle tylko, że połączenie PVC i PET przysparza poważnych kłopotów recyklerowi, który skupuje butelki, tnie je na płatki i wprowadza raz jeszcze do użytku. W procesie technologicznym folia kurczy się i zmienia w coś w rodzaju czarnej skwarki, pogarszając jakość produktu finalnego i obniżając jego cenę. Takiego tworzywa nie używa się już do produkcji butelek (kto z nas chciałby pić z opakowania upstrzonego czarnymi kropami?), tylko np. do produkcji szczotek. Na marginesie: odpady zawierające PVC nie powinny trafiać również do spalarni - w trakcie spalania wydzielają dioksyny, a kwas solny koroduje urządzenia.


Reasumując: recykler traci na tym, na czym producent opakowań zyskuje.

Obie firmy starły się w sądzie. Maspex stanął na stanowisku, że problemu nie ma. To w końcu do recyklera należy zrywanie etykiet z butelek. Polowat natomiast oparł się m.in. na dyrektywie unijnej 13428, która wyraźnie stwierdza, że przy produkcji opakowań producent powinien stoswać minimalną ilość materiałów. Polskie procedury stanowią też, że opakowanie powinno być skontruowane tak, by nie utrudniać późniejszego recyklingu. Jednoznacznie negatywne stanowisko w tej sprawie mają branżowe organizacje z Europy i USA, które uznają połączenie PVC z PET za niewskazane.


Sąd pierwszej instancji przyznał rację Polowatowi. Sąd drugiej instancji wydał wyrok salomonowy, który w istocie jest wielkim zwycięstwem Maspexu, ale też szczególnego rodzaju myślenia, o którym za chwilę. Otóż w apleacji okazało się, że rację mają obie strony: Maspex ma prawo produkować nieekologiczne opakowania, ponieważ polska ustawa o opakowaniach tego nie zabrania, a dyrektywy unijne traktować można jedynie jak zalecenia. Polowat ma natomiast prawo informować wszem i wobec, że technologia stosowana przez Maspex utrudnia recykling.


Na ten wyrok czekała z zapartym tchem cała branża spożywcza. Gdyby sąd przyznał rację recyklerowi, w trudnej sytuacji zostałby postawiony nie tylko gigant z Wadowic, ale też inne firmy (Bakoma, Danone). Teraz nie muszą się martwić, otrzymały bowiem wyraźny sygnał: to, co robicie, jest niezgodne z ekologicznym stylem myślenia, jest też marnotrawstwem, ale macie do tego pełne prawo.


Myślę o tym sporze od bardzo dawna, bo, jeśli przyjrzeć mu się bliżej, dotyka choroby, która dręczy wielkie firmy: z jednej strony Maspex wszem i wobec podkreśla swoją troskę o ochronę środowiska. Firma informuje: "Od początku istnienia Tymbarku [część grupy Maspex - mol], troska i odpowiedzialność za środowisko naturalne była jednym z priorytetów." Jak troska i odpowiedzialność wyglądają w praktyce, kiedy zderzają się z koniecznością marketingu - dobrze pokazuje opisana historia. Maspex przedstawia się jako firma z ekologiczną misją, choć jednocześnie kontynuuje działania, które z ochroną środowiska nie mają nic wspólnego. Sygnał z sądu jest oczywisty: możecie produkować śmieci, bo robicie to zgodnie z prawem.


Nie ma w Polsce tradycji bojkotów konsumenckich ani organizacji społecznych, które byłyby w stanie skutecznie wpływać na tego typu działania firm. Jako osoba prywatna, mogę jedynie powiedzieć, że ja z usług Maspexu rezygnuję. Do czego i Was zachęcam.

Michał Olszewski"

 

Co Państwo o tym sądzą?

czwartek, 27 stycznia 2011, miaczynski
Tagi: maspex

Polecane wpisy

Komentarze
2011/01/28 07:49:35
poprę recyklera. mam też inny ciekawy temat: Tunezja i Egipt. Raptem pare dni przed ewakuacją z Tunezji turystów media podawały, jak bardzo jest tam bezpiecznie i nikomu nic nie grozi. teraz to samo mówią o egipcie. kto za tym stoi?
-
Gość: edzia, *.adsl.inetia.pl
2011/01/28 09:02:50
I ani slowa o tetrapaku, combibloku i innych mistrzach opakowan "kartonowych" (zgrzewka folii, papieru i aluminium, jedno od drugiego nie da sie odesparowa i powtornie uzyc), chwlacych sie jako ekologiczne. Przeciez to nie maspex wytwarza to opakowanie. Pisze Pan jakby Pan sie wczoraj urodzil. To, ze nia ma procesow o opakownia kartonowe z tetrapaku wynika tylko z tego, ze to swiatowy gigant i nikt nie pojdzie z nim do sadu, bo go tam zniszczy. Nie wie Pan o tym? Taki artykul to wyglada tak jakby byl zasponsorowany przez coca-cole, a nie o ekologiii. Zachowuje sie Pan tak jakby codziennie droga kolo Pana domu ktos wywozil ciezarowki smieci do lasu (tatrapak, combiblok), a Pan podnosi krzyk, ze Juzio na te droge wyrzucil papierek (Maspex)
-
2011/01/28 11:30:16
@edzia
1. Jakoś sobie nie przypominam, aby ktoś chwalił laminowane kartony jako opakowania "ekologiczne". Zresztą trudno tak mówić o opakowaniach, na których nie ma stosownych znaków recyklingu. Można znaleźć co najwyżej znaki zalecające, aby spłaszczać kartony i wyrzucać do pojemników.
2. Nie podajesz zamiennika, który można stosować zamiast laminowanego kartonu. Etykiety na butelki PET wykonuje się z papieru czy polipropylenu (PP), a nie tylko z PCV.
3. Laminowane kartony na świecie są już przetwarzane, w Polsce nikt do tej pory się tego nie podjął.
4. Ta notatka na blogu może jest artykułem, ale na pewno nie o ekologii: pl.wikipedia.org/wiki/Ekologia
5. Jeśli chodzi o przywalanie, masz rację tylko częściowo. Maspex nie jest jedynym firmą, która stosuje opakowania PET+PCV, ale jako duży producent (patrz: pl.wikipedia.org/wiki/Maspex ) powinien świecić przykładem. Coca-cola nie używa etykiet z PCV, więc za co jej przywalić? Za używanie łatwych do zdjęcia etykiet z PP?
6. Jeśli chodzi o porównanie, to Maspex wyrzuca nie zwykły papierek, tylko zatruty. I nie jeden, ale też tony. Na butelkach Maspexu brak znaków recyklingu (tak samo jak na laminowanych kartonach), a znak "Wyrzucaj bez etykiety" jest mało czytelny.
Swoją drogą butelki PET są łatwe do zgniecenia, ale czy ktoś widział znak "Zgniataj przed wyrzuceniem"?
-
2011/01/28 13:21:59
...najlepsze rozwiązania to te najprostsze - szklane butelki - trwałe, przejrzyste, ekologiczne opakowania. Idealnie prezentują zawartość, która powinna być nośnikiem komunikatu dla konsumenta. Eliminują kupno "kota w worku" PCV. Wymagają jedynie trochę zaangażowania konsumenta do odpowiedzialnej segregacji po konsumpcji...proste prawda?
-
Gość: misiaczek, *.adsl.inetia.pl
2011/01/28 15:09:20
Sad winien wziac pod uwage artykul 74 Konstytucji:
1. Wladze publiczne prowadza polityke zapewniajaca bezpieczenstwo ekologiczne wspolczesnemu i przyszlym pokoleniom.
2. Ochrona srodowiska jest obowiazkiem wladz publicznych.
-
Gość: aga, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/01/28 15:29:53
To może wystarczy ściągać te etykiety przed wyrzuceniem butelki do śmieci? Czy wtedy będzie ekologicznie?
-
Gość: , *.internetdsl.tpnet.pl
2011/01/28 15:32:55
Kartoniki po mleku i sokach łatwo poddaje się recyklingowi w papierniach. Z nich produkuje się także płyty wykorzystywane w budownictwie i meblarstwie.
Warto więcej się dowiedzieć niż się coś napisze.
Wujek
-
Gość: Gonzo, *.oracle.co.uk
2011/01/28 15:34:56
Wiec kończę z napojami Tymbark
-
Gość: an2rez, *.centertel.pl
2011/01/28 15:42:58
@misiaczek
Polska to nie Nowa Zelandia. Władza liczy tylko żeby kieszenie były pełniusie... nie nasze.
-
2011/01/28 15:48:04
Czy ktoś pije te chemiczne napoje ?
-
Gość: , *.centertel.pl
2011/01/28 15:48:26
Widać, pi.Ł.ar małpeksu udziela się na forach. Piszą o Coca - Coli, o Pepsi już nie bo mają pewnie zakaz :)
-
Gość: blik, *.bielsko.cvx.ppp.tpnet.pl
2011/01/28 16:11:41
Ale przecież takich opakowań jak kojarze to jest masa. Powinniśmy w takim razie zbojkotować mase produktów z których codziennie korzystamy bo takie plastikowe opakowania z przywierającą etykietą to standard. Ja tak to rozumiem. Ekolodzy nie przesadzajcie.
-
Gość: ted, *.adsl.inetia.pl
2011/01/28 16:16:57
Chętnie bym się przyłączył do bojkotu. Tylko, że ja Kubusia i tak nie kupuję, bo zawiera sztuczne witaminy, a ja chory się nie czuję, żeby łykać lekarstwa. Napoi w PET z zasady nie kupuję, bo wolę szklane - zwrotne, a w ostateczności niezwrotne - recykling szkła jest duzo bardziej opłacalny niż plastików, więc jest gwarancja że faktycznie zostanie przetworzone (oczywiście pod warunkiem, że się wyrzuci do pojemnika na recykling).
-
Gość: Papier, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/01/28 16:20:10
JAKI PROBLEM zerwać sztywną folię? Żaden, trzeba tylko chcieć a nie robić awantur. Lepiej odklejać papier?
-
Gość: zuza, *.bielsko.cvx.ppp.tpnet.pl
2011/01/28 16:23:32
tez tak uwazam. Zreszta tak robie zarowno z papierowymi jak i innymi etykietami. Ja je usuwam przed zgnieceniem butelki.
-
Gość: 66-TY, 46.113.252.*
2011/01/28 16:23:34
Ludzie, sami wpływamy na to co firmy produkują. Zamiast bojkotować polską firmę zbojkotujcie opakowania pcv tzn zamiast kubusia w plastikowej butelce kupujcie w szklanej. Jak butelki pcv zaczną firmie przynosić straty sama się z nich wycofa i postawi tylko na opakowania szklane...
-
Gość: lobuz, 109.207.48.*
2011/01/28 16:25:33
To i ja nie tknę Tymbarku!!!!
-
Gość: , 217.149.249.*
2011/01/28 16:28:46
oj tam oj tam !!
-
2011/01/28 16:50:03
Patrzac na nazwiska i sens artykulu to efekt na pewno bedzie zerowy. Ja tam wlasnie dzis pojde i kupie sobie Kubusia - dla pana tworcy tego "apelu".

PS. Czyli wina producenta Kubusia jest to ze ludzie od recyclingu nie wymyslili odpowiednich technik, tak? To piekne, naprawde. I to wszystko tworzy autorzyna na komputerze z ktorego praktycznie nic nie jest poddawane recyclingowi, poza takim na tajwanie czy chinskich nielegalnych wysp w ktorych nikomu niewazne chinskie raczki wytapiaja nad ogniem rtec i inne swinstwa, umierajac przy tym masowo. Pana "bojkot" komputerow moglby sie w dwojaki sposob przysporzyc naturze...
-
2011/01/28 16:54:16
TY koleś powinieneś dać się z recykling-ować,z takim podejściem do życia .
Podejrzewam że firma od recyklingu Ci odpala prowizję?
-
Gość: chemik, 83.230.48.*
2011/01/28 17:01:29
do ekologów: czy ktoś z was policzył, ile o ile więcej paliwa musi spalić ciężarówka wioząca napoje w ciężkich szklanych butelkach? czy ekologicznym rozwiązaniem jest przewożenie w ciężarówkach powietrza w szklanych butelkach? bo moim zdaniem nie.
PET można wielokrotnie wykorzystywać do celów spożywczych. Tylko nie PET zgranulowany u pana Edzia w firmie, ale dodatkowo zdepolimeryzowany i powoli takie fabryki w Polsce powstają.

Powiem na przekór wszelkim opiniom: Najmniej ekologiczne są: papier, szkło i aluminium. Bo tak na prawdę użytkowanie, przetwórstwo większości tworzyw sztucznych (nie mówię tu o PCV) zabiera mniej energii, a może nawet służyć do jej wytwarzania.
-
Gość: artur, *.adsl.inetia.pl
2011/01/28 17:02:45
Jestem za bojkotem. Popieram recyklera!
-
Gość: Jasio1231, *.bchsia.telus.net
2011/01/28 17:06:40
Panie blogerze, Prosze poczytac troche na temat tworzyw sztucznych i recyklingu i nie robic wody z muzgu czytajacym.
-
2011/01/28 17:09:00
Foli zerwac nie łaska? Za trudne?
-
Gość: newyorkopen, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/01/28 17:15:02
Mój ojciec, dziś prawie 90 lat, już ponad 30 lat temu "uprawiał" recykling. Z całej Warszawy zwoził do siebie odpady polietylenowe, prał je, suszył i wytwarzał regranulat na potrzeby swoje i innych. Za zbieranie tych odpadów PŁACIŁ. Segregował sam (z pracownikami).
gdy nastał kapitalizm granulat pierwotny, lepszej jakości stał się powszechnie dostępny i względnie tanii. Sens takiego "domowego" rcyklingu znikł wraz z odchodzącym systemem
Czyli wszystko jest proste - oparte o rachunek ekonomiczny. Ja poprę na tą chwilę MAspex - Tymbark. To Polowatowi się nie chce znależć odpowiedniej technologii do odpadów. Jak nie może niech nie zbiera. Wtedy kłopot będzie po stronie Maspexu. Bo tak naprawdę Wójcik miał rację : kasa Misiu, kasa. Przynajmniej w tym sporze. A sądowi nic do tego. Mądry wyrok.
-
Gość: chemik, 83.230.48.*
2011/01/28 17:29:43
akurat na ten temat przetwórstwa odpadów wiem wiele i mam zamiar robić z czytającym wodę z mózgu, bo to co się powszechnie wydaje ekologiczne nie zawsze takie jest.
-
Gość: smegma88, 212.180.160.*
2011/01/28 17:31:35
Autor jest durniem!

Czemu gazeta.pl wyciąga te pierdy na 1 stronę?!
-
Gość: vega, *.centertel.pl
2011/01/28 18:02:32
kasa misiu kasa a jak już wszystko będzie zatrute będziesz jadł i pił kasę?
nie pijcie chemicznego świństwa niezależnie od tego kto je produkuje!
produkty naturalne to woda kawa herbata piwo etc, a z owocków kompocik, proste? :)
-
Gość: newyorkopen, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/01/28 18:27:55
@vega,
Kasa między firmami, proste ?
Co piję i jem, moja sprawa, ale podzielam twoje poglądy w tym względzie.
-
Gość: e-kolo, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/01/28 18:40:17
Ja z kolei po raz kolejny zadam pytanie: zerwać etykietę nie łaska? To oczywiste, że każda firma stara się jakoś wyróżnić swój produkt, ale nie stosują przecież do tego celu toksycznych materiałów. To, że recycler ich nie oddziela też mówi co nieco o jego podejściu, ale mnie przede wszystkim drażni podejście konsumentów w tej sprawie. Minimum dobrej woli ze strony konsumenta, i wilk syty, i owca cała.

Od ładnych paru lat trąbi się o segregacji odpadów, i tu już powinna ruszyć nieco mentalność społeczeństwa, która owszem, poprawia się, ale póki co wygląda wciąż mniej więcej tak: "recycling owszem, ewentualnie, ale o ile wszystko będzie podane na tacy".

Mieszkam w małej miejscowości, w której całe szczęście zamontowano jednak jeden (słownie: JEDEN) zestaw pojemników ekologicznych. Do pojemnika mam około pół kilometra, w jedną stronę z górki, z powrotem pod całkiem sporą górkę. Samochodu nie mam. Mimo wszystko segregujemy odpady, ŁĄCZNIE z odrywaniem wszelkiego rodzaju etykiet.

Każdy jogurt niemalże pojemnik ma plastykowy, a wieczko z aluminium. Kartonowe pojemniki na soki wszelkiego rodzaju mają też mocno przytwierdzone plastykowe wieczka do otwierania, i jeszcze kawałek folli aluminiowej do zerwania - mimo wszystko każdy element, po oddzieleniu i opłukaniu, trafia do odpowiednich siatek, z którymi parę razy w miesiącu robię rundę honorową do pojemnika. I powiem szczerze - nie narzekam, pies przynajmniej fajny spacer ma, kwestia przestawienia się na inne myślenie i nabrania odpowiednich nawyków.

Bojkotować na upartego można każdy produkt niemalże, bo np. wyrwanie plastykowego wieczka z soku w kartonie zajmuje więcej czasu niż zerwanie etykiety. Soki też będziemy bojkotować? Przecież to plastykowe, otwierane wieczko to też typowy produkt marketingowy, wcześniej jakoś były tylko takie gdzie trzeba było rozciąć karton w taki "dziubek", ale jednak jakiś specjalista od marketingu wymyślił jakiś czas temu, że tym swój produkt wyróżni (co następnie zostało skopiowane przez całą resztę towarzystwa). I jakoś nikt z tego wielkiego halo nie robi. Cała sprawa to kolejna loteria "do czego dziś się przyczepić" i tyle.


-
Gość: Porot, *.smrw.lodz.pl
2011/01/28 18:45:17
Panie redaktorze czy naprawde zalezy Panu na niszczenie ostatnich bastionow polskiego kapitalu ? Ile za taki artykul sie dostaje od konkurencji ?
-
Gość: amon33333, 188.33.254.*
2011/01/28 18:46:08
No to radził bym również przeczytać to, co jest napisane na wszystkich opakowaniach butelkowych MASPEXU... "WYRZUCAJ BEZ ETYKIETY".

Czyli to my - konsumenci robimy środowisku kuku. Co na to recycler? Pozwie wszystkich ludzi pijących napoje z Tymbarku?

ŚMIESZNE
-
Gość: , *.dynamic.chello.pl
2011/01/28 18:48:35
z tego co kojarzę to na opakowaniach Kubusia są specjalne dziurki ułatwiające ściągnięcie etykiety. więc chyba producent Kubusia jako wprowadzający odpady stara się ułatwić jej ściągnięcie? A to co robią ludzie to już inna sprawa. Więc może po prostu nauczmy się ściągać etykietę z butelki przed jej wrzuceniem do kosza.
Co to kartonów, to wszystkie firmy używają tych samych tzn Tetrapak, Combi block i czasem Elopak i nie ważne czy jest to Hortex, Tymbark, Cappy, czy inne mniej znane marki sokowe a także np. producenci mleka, maślanek, śmietanek do kawy itp.
Więc może zbojkotujmy wszystko co jest w kartonach i pijmy tylko wodę i soki w butelkach (ile takich jest na rynku?)
-
Gość: Zuzi, *.ntb.veo.pl
2011/01/28 18:57:35
dziwne, że autor tekstu tak się przyczpeił tylko jednej firmy? Mało jest producentów takich opakowań? A on ewidentnie ma problem tylko z tą jedną firmą? dziwne... oj nie ma nic gorszego niż jednostronny dziennikarz
-
Gość: Agna, *.centertel.pl
2011/01/28 18:57:51
W kwestii opakowań: jestem za rozwiązaniem najbardziej ekologicznym ale uważam, że bojkot Kubusia to przesada. W końcu przy odpowiednim oznaczeniu (którego jako konsumenci powinniśmy się domagać) można oddzielić owijkę od butelki. Powinniśmy bojkotować przede wszystkim opakowania typu "kartonik" dowolnych producentów. Wbrew temu, co piszą niektórzy w komentarzach praktycznie jest to nieodnawialny surowiec. Składa się ze zgrzanych warstw:
- laminowanego, zadrukowanego papieru
- folii aluminiowej
- folii z polimeru
a często powtarzających się kilku z powyższych. To rozwiązanie najgorsze z możliwych.
-
2011/01/28 19:16:23
tak po prawdzie, to g. mnie obchodzą rozgrywki pomiędzy firmami. Bliższe mi są zagrywki prosto w klienta. Bojkot Kubusia to powinien odbyć się prawie dwa lata temu! No ale kto zauważył tamte sztuczki, o których rozmyślałem w tamtym czasie? No i co byśmy w końcu kupowali? Takie zagrywki stosują praktycznie wszyscy producenci.
gdywstecz.blox.pl/2009/06/Dizajnem-w-klienta.html
-
Gość: Steinernema, *.nsystem.pl
2011/01/28 19:32:43
Polecam wizyte na skladowisku smieci - tego rodzaju odpady, jak butelki po "kubusiu" (nie po coca coli, nie szklane opakowani i nie tetrapaki, itp), to jeden z wiekszych problemow w recyklingu). osobom, piszacym porady w stylu "to niech firma recykujaca sie martwi", "to nie moj problem", "to ktos powinien sie martwic, nie ja, ja sobie lubie w spokoju konsumowac to, na co JA mam ochote, co tam srodowisko", polecam film "idokracja". moze swiat uslany trudnorozkladalnymi smieciami, jest dla niektorych ladniejszy niz obecny, ktory jeszcze tak zle nie wyglada, kwestia gustu. w trosce o czyste sumienie (bo wiem, ze przy ciagle przewazjacym na swiecie podejsciu,takim, jak na tym forum, szanse na mniej zasmiecony swiat sa male) i o wlasne zdrowie, od dawna juz takich syfow jak "kubus", czy tez "woda zrodlana z kranu" nie konsumuje.
-
Gość: kuba, *.satfilm.net.pl
2011/01/28 19:34:15
To sobie bojkotuj. wolna wola.
-
Gość: R2D2, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/01/28 19:35:08
Przestańmy pitolić o bojkocie! Etykiety z tych butelek prawdopodobnie da się zdjąć bez większego problemu. Jeżeli to dla firmy recyklingowej jest kłopotem (stanowi to dodatkowy koszt) - to już ich problem nie producenta. Niech zmienią technologię. Nakrętki na te butelki też są problemem przy przetwarzaniu, to co - może o to też pozwać producentów! Niech sprzedają bez nakrętek! A co! Co innego gdyby firma produkująca opakowania wtapiała (!) w plastik jakieś domieszki nie do usunięcia! Ale w tym przypadku nie ma o co bić piany i robić z siebie publicznie kretyna!
-
Gość: shadow, *.n4u.abpl.pl
2011/01/28 19:39:07
popadanie w ekologiczną paranoję, a moze ktoś by się zajał tym co nam dodają do jedzenia, wszystkie glutaminiany sodu, bezanonansy, trujący aspartam dodawany zamiast cukru, soja w mięsie, gmo, to Pana nie interesuje panie dziennikarzu, środowisko jest ważniejsze niż ludzie?
-
Gość: hanuta, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/01/28 19:58:52
Proponuję stosować shrink sleeve z PET, ni ebędzie problemu, takie stosuje się np. w Niemczech czy Szwajcarii
-
Gość: zrazik, 109.231.56.*
2011/01/28 20:09:31
witam, pracowałem w firmie produkującej etykiety termokurczliwe dla wspomnianych w tym artykule firm. kilka faktów na temat PVC i etykiet wykonanych z tego materiału.

1. Kraje wysoko rozwiniete takie jak Japonia (całkowity zakaz stosowania PVC w opakowniach) i USA odchodzą od stosowaania PVC lub go całkowicie zakakazują. Jako ciekawostkę poda fakt że niektóre znane mi firmy reklamują fakt braku PVC w ich produkatach, np. Timberland (producent obuwia)
2. PVC sprawia trudności w recyklingu gdyż (tu mogę nie być precyzyjny) nie sposób oddzielić go od PET w procesie recyklingu chemicznego. Chodzi o podobne wlaściwości chemiczne. Skutkuje to tym że nie otrzymało by sie w rezultacie czystego surowca a jedynie mieszankę tych dwóch. Stąd firmy recyklujące te opakowania musza to robić ręcznie co pociąga za soba znaczne koszty.
3. Problem z recyklingiem PVC z opakowań butelek z PET znika z momencie przejścia z etykiet PVC na droższe etykiety PET lub OPS które są bardziej przyjazne dla środowiska i łatwiejsze w recyklingu.
Wspomniany maspex nie przechodzi na droższe opakowania bo nie zmusza go do tego nieświadowmy konsument. Sam tego kroku nie wykona bo musiałby płacic więcej za opkowanie. Godne pożałowania jest tylko to że sprawa dla Maspexu rozbiaja się do dosłownie grosze. Obecnie maspex może płacić za jedno takie opakowanie ok. 12 gr. przy pdodukcji tej samej etykiety na PET kosztowałaby ona ok 18 gr. Więc za te marne groszę które bez najmniejszych probleów mogli by przezucić na konsumenta świadomie nas trują i się z nas jako konsumentów śmieją pozorując swoje proekologiczne nastawienie.

Propieram bojkot Maspexu i zamierzam go kontynuować (zaczełem w 2007 roku).

sorki za długi wpis


-
Gość: , *.dynamic.gprs.plus.pl
2011/01/28 20:10:34
W sprawie gramatycznej.
Bojkot "TYMBARKU" nie Tymbarka
-
Gość: zrazik, 109.231.56.*
2011/01/28 20:15:57
dodam jeszcze że na rynku dostępne sa folie do produkcji tego typu etykiet wykonane z materiału otrzyanego w 100% z kukurydzy, czyli produkt całkowiecie ekolologiczny ale i drogi niestety.

drodzy konsumenci domagajmy się stoswania lepszych rozwiązań w trosce o nas samych i nasze zdrowie bo firmy takie maspex, danone, bakoma itd nie zrobią tego za nas.
-
Gość: ksenia, *.centertel.pl
2011/01/28 20:16:59
to już lekka przesada. Ja kojarze że kubus to w szklanej butelce jest, ja przynajmniej takiego kupuje. Ale jak nawet to chyba mozna sie pokusic o zerwanie etykiety - przeciez to proste. A jak nie to problem ma ta firma od recyklingu - czemu oni sie nie staraja kupic jakiejs maszyny oddzielajacej etykiety od butelek, bo przeciez takich produktow jest masa.
-
2011/01/28 20:19:10
Za tytuł producenci Tymbarka i inni powinni pozwać autora do sądu.
-
Gość: Eukaliptus, *.adsl.inetia.pl
2011/01/28 20:32:06
Skoro polska ustawa o opakowaniach jeszcze nie zabrania produkcji nieekologicznych opakowań to w trybie ekspresowym trzeba ją zmodyfikować. Środowisko naturalne to dobro wspólne i jest ważniejsze od dobra pojedynczej firmy.
-
Gość: Piki, *.tktelekom.pl
2011/01/28 20:55:30
Szczerze???? Możecie wszyscy Maspex w d... pocałować.
Złomiarz jest od tego aby segregować.
Nie pasuje nie kupuj albo noś bańki to ci naleją. Inteligencja się znalazła
Kropka
-
Gość: mamaja, *.naramowice.maverick.com.pl
2011/01/28 21:12:16
A dlaczego Maspex? Takie opakowanie ma cała masa innych producentów, o których w tekście ani słowa. Dlaczego?
-
Gość: Anx78, *.tpnet.pl
2011/01/28 21:15:02
Sąd się wybitnie pomylił w II instancji - Dyrektywa Europejska jest prawnie wiążąca dla spraw i podmiotów w Polsce - .

pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_wspólnotowe

"wejście w życie rozporządzenia i stosowanie na korzyść lub niekorzyść tych, którzy mu podlegają, jest całkowicie niezależne od prawa danego państwa"

Sądy to gnioty i buble prawne - codziennie.. ci ludzie i konowały palestry powinni pójść jeszcze raz do szkoły.
-
2011/01/28 21:24:11
Tu nie chodzi tylko o opakowanie, ale o to, że z jednej strony Maspex chwali się swoim ekologicznym podejściem, a z drugiej nie chce zrobić czegoś, by temu środowisku pomóc.
-
2011/01/28 21:39:16
Zdumiewające głosy które nie są zgodne z interesem ogółu, a z interesem jakiejś firmy.
Przecież naszym wspólnym interesem jest ułatwienie segregacji, abyśmy naszym dzieciom nie zostawili śmietnik.
-
Gość: newyorkopen, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/01/28 21:39:23
@Anx78,

Jak się zaleca to nie znaczy, że się nakazuje.

@zrazik,

Jak sam napisałeś chodzi o kasę. Czyli to co ja wyżej, tylko nie wiedziałem, że chodzi o 6 gr. Myślałem, że o mniej. No cóż 6gr to kupa kasy ok 5% wartości towaru ( bo jak dodasz marże, transport i VAT to tak wyjdzie).
Na dzień dzisiejszy nie ma rozwiązania poza zmianą legislacji na nakazującą recykling na poziomie konsumenta w 100% lub zakazującej konkretnych rozwiązań w opakowaniach ewentualnie akcyza na poziomie 10% od takowych. Jest jeszcze opcja, że ropa podrożeje na tyle, że będzie się opłacało zatrudniać ludzi do zrywania etykiet.
-
Gość: ata, *.adsl.inetia.pl
2011/01/28 22:01:12
Kubusia już dawno nie ruszałam, bo chemicznie mi się kojarzy. Tymbark bardzo lubiłam, ale teraz już też nie kupię :( Mam nadzieję, że więcej osób to przeczyta i zbojkotuje Tymbarka, to może przestanie im się opłacać ta "strategia marketingowa" :-)
P.S. A tak na marhinesie - ten artykuł z konstytucji - brawo!!! Idealny komentarz!!!
-
Gość: Pinka, 195.114.177.*
2011/01/28 22:16:05
A ja sobie jutro chętnie kupię Kubusia malinowego i wypiję za zdrowie tego pana, co się pewnie zaraz do drzewa przyczepi :)
-
Gość: , 109.199.3.*
2011/01/28 22:49:32
99% obywateli Naszego kraju nie umie zgnieść butelki PET.
-
Gość: zenek, *.dynamic.chello.pl
2011/01/28 23:08:29
Byłem przekonany po tytule, że artykuł będzie dotyczył sporu o Tigera, a tu zupełnie coś innego...
-
Gość: ditsik, *.icpnet.pl
2011/01/28 23:25:05
czyli sąd jest w błędzie. trzeba rozróżnić unijną dyrektywę od zalecenia. ja na miejscu recyklera odwołałabym się do sądu (były sąd pierwszej instancji), albo zaskarżyła wyrok, bo polski sąd mylnie zinterpretował prawo unijne. dyrektywę TRZEBA zastosować.
-
Gość: LUCYFER, *.kolnet.eu
2011/01/28 23:40:26
na stronie www Kubusia można przeczytać-Na butelkach Kubuś Play widnieje specjalny znaczek Wyrzucaj bez etykiety. Przypomina on o zdejmowaniu etykiety z butelki, zanim wyrzucimy ją do pojemnika na odpady. Ten prosty zabieg przygotowuje opakowanie do recyklingu i dzięki temu znacznie usprawnia cały proces cały proces. Pamiętaj! Przed wyrzuceniem butelki zawsze oderwij od niej etykietkę.
-
Gość: Rozsądek, 131.220.24.*
2011/01/28 23:40:32
maaaatko, już naprawdę nie mają o czym pisać, artykuł jest wybitnie tendencyjny i jak się domyślam właściciele agory (gazety.pl) muszą mieć udziały w firmie konkurencyjnej dla Maspexu.... wydaje się to oczywiste gdy w tytule artykułu piszą o bojkocie... to nie jest dziennikarstwo, to agitacja.... i to w rubryce "wiadomości" biznesowe
-
Gość: fux, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/01/28 23:57:09
a ja mam w dupie ekologie i bede kupowal produkty maspexu a jak kiedys bedzie mnie stac to kupie sobie wielki amerykanski samochod z wielkim benzynowym silnikiem
-
Gość: tendencyjny, *.centertel.pl
2011/01/29 00:07:58
ciekawe dlaczego ten artykuł taki stronniczy i tendencyjny. coś mi się wydaje że to jakaś nagonka ekologów a w takich przypadkach to warto by posłuchać co maspex ma do powiedzenia. ale autorowi nie przyszło to do głowy by z nimi pogadać. Ja tam lubię jak dwie strony się wypowiedzą bo dopiero wtedy można sytuacje ocenić. A tak mogę powiedzieć, że autor to nawiedzony ekolog jak większość zielonych!
-
Gość: LUCYFER, 195.117.221.*
2011/01/29 00:20:25
ja osobiście segreguję śmieci, oczywiście te z mojego domu, i powiem wam że żal mi ludzi którzy też niby segregują ale tak naprawdę nie maja pojęcia o segregacji śmieci np. wkładają butelki plastikowe pełne powietrza a wystarczyło by zmiąć taką butelkę i więcej by się do worka zmieściło, szklane słoiki wrzucają razem z zakrętkami metalowymi,
-
Gość: antyekolog, *.warszawa.vectranet.pl
2011/01/29 00:24:48
Ja tam będę bronił autora artykułu. Jest tam napisane wyraźnie, że Maspex się reklamuje jako firma ekologiczna, a jeżeli wypuszcza produkty w opakowaniach, które trudno odzyskać, to z ekologią to ma niewiele wspólnego. Nie ważne, czy na tych opakowaniach jest napisane, żeby zdjąć folię, 90% ludzi i tak tego nie zrobi, tylko wyrzuci jak jest, nawet bez sortowania. Firma ekologiczna powinna ułatwiać recykling opakowań po swoich produktach.
-
Gość: Darek, *.home.aster.pl
2011/01/29 00:43:04
No to napisał... tragedia się dzieje... jak nie można z tego wytworzyć ponownie plastikowej butelki to niech zajmie się nimi firma, która wytwarza z plastiku ropę naftową... powstają już przecież takie instalacje w Niemczech - choć o dziwno wynalazek jest Polski :)
-
2011/01/29 01:34:21
z tego co wiem to w związku z tym że Maspex wprowadza na rynek odpady płaci z tego tytułu różne opłaty recyklinogowe czy coś w tym stylu. Poza tym Kubuś wyraźnie stara się wyrabiać u dzieci nawyki ekologiczne. Pamiętam jak swego czasu była promocja Kubuś z naturą czy coś takiego. Nie widziałem podobnych zachować ze strony konkurencji np Jupika. Artykuł mocno stronniczy, zadziwia jego umieszczenie na 1 stronie gazeta.pl
Śmierdzi mi to...
-
Gość: Brosuk, *.xdsl.centertel.pl
2011/01/29 07:33:45
Etykiety z folii termokurczliwej bardzo łatwo można zdjąć z butelki, w przeciwieństwie od innych etykiet. Napojów bez etykiet się nie spotyka. Niektóre, tak jak etykiety margaryn i smarowideł do chleba, są wręcz zatopione w plastiku. Tu nie chodzi o ekologię tylko o wyciągnięcie większej ilości pieniędzy pod dowolnym pretekstem.
-
Gość: MS, 46.112.230.*
2011/01/29 07:44:32
Wyrok czytales? Postepowanie firmy jest szkodliwe dla srodowiska, ale na tym polega wg. sądu wolnosc gospodarcza.
Technologia oddzielania PCW od PET istnieje, ale jest droga i czyni recykling nieoplacalnym.
Maspex placi na "ekologie"? Tak, na kampanie promujace pseudoekologiczny wizerunek.
-
Gość: Joanna z PR, *.dynamic.chello.pl
2011/01/29 08:55:51
Dział PR maspexu nie śpi po nocach, panny z pr posikane całe ze strachu

CO TO BEDZIE JAK ZROBIĄ TEN BOJKOT !!!!
-
2011/01/29 08:59:11
ale ja nie pisałem że Maspex płaci na ekologie, tylko że w związku z tym że wprowadza na rynek potencjalne odpady czyli właśnie te wszystkie folie itd producent płaci z tego tytułu odpowiednie opłaty. Nawet się wysiliłem żeby dokładnie tego poszukać i znalazłem że jest to tzw opłata produktowa http://oplataproduktowa.org/ .
-
Gość: manga, *.centertel.pl
2011/01/29 09:28:32
ale akurat z tego typu butelek to i tak się dobrze odrywa te etykiety. ja robie zawsze i bez problemu. Gorzej z innymi produktami np. joguty - oj tutaj to jest problem a nikt sie nie przyczepia. to jakas podstawiona sprawa
-
Gość: krystyna, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/01/29 10:07:21
Pilnuj szewcze kopyta!
Firma przetwarzająca butelki nie robi tego z dobrego serca, z miłości do ekologii i biednego ludu. Zarabia na tym pieniądze... i nie ma w tym nieuczciwego.
Ale próby ułatwiania sobie życia przy udziale sądu są już brzydkie. Jak się chce przetwarzać butelki z naklejką, to się po prostu trzeba bardziej przyłożyć, postarać. A nie szukać sposobu, jak by tu sobie cudzymi rękoma życie umilić!
-
Gość: Castaneda, *.icpnet.pl
2011/01/29 10:25:21
Wolne żarty. Co to ma być za bojkot i dlaczego? Jak widać z notki, autor postanowił stanąć po stronie recyklera i jego interesów. Nic ponadto. Jedyna ekologia jaka tu jest to kapusta, sałata - czyli forsa. Firmie recyclingowej nie podobają się zarobki. Nawet sam autor przyznał, że uczepił się tej jednej firmy, a innych nie (np. Bakoma). Co ciekawe autor chce stanąć po jednej ze stron w imię ekologii. Tylko jakiej. Jeżeli wygra recycler to nie to, że Maspex, Bakoma, Danone będą miały problemy. Skończy się na podwyżce cen produktów. Dodatkowe pieniądze zutylizuje oczywiście firma recyclingowa. A opakowania takie jak są, tak będą, żadna ekologia - tylko kasa i lobbing dziennikarza GW na rzecz określonych firm. Proste.
-
2011/01/29 10:37:25
Znawcy tematu. A może by tak byście się przejechali do Polowatu i poprosili aby wam pokazano technologię? Nie jest ona przecież tajemnicą wojskową.

Maspex łamie dyrektywę europejską i to jest faktem. Recyklerzy mają z tym ogromny problem i nie udało się tego rozwiązać. To wymaga ogromnych pieniędzy na badania, a i sam proces nada będzie bardzo drogi. Chcecie recyklingu? To kupujcie opakowania z papierowymi etykietami, takich jest też mnóstwo.
Jak wspomniano w artykule, Polowat ma wreszcie prawo do informowania o tym i powinien tak robić. Przestanie skupować odpadowe butelki, w których będą opakowania Maspexu. Tak się spór zaczął, od informowania swoich poddostawców, że nie chcą już tych opakowań skupować, co znowu maspex przyjął za niszczenie marki.
Oczywiście, że w sporze chodzi o pieniądze, bo przez butelki niezgodne z dykrektuwami Polowat traci. Ale tracimy również my, bo butelki Maspexu będą leżeć na składowisku, zamiast być poddawane recyklingowi, a potem któryś z nas obudzi się z budową nowego składowiska za oknami, bo w starym zabrakło miejsca. Również przez butelki Maspexu.

Swoją drogą ściągnijcie sobie tę dyrektywę, zerwijcie etykietę, zważcie na jakiejś wadze i sprawdźcie co wam wyjdzie.
-
Gość: borys, *.siedlce.vectranet.pl
2011/01/29 10:38:27
a ja mam gdzieś całą ekologię i z chęcią zrobie na złość autorowi i zacznę w większej ilośći kupować mapexowe wyroby
-
2011/01/29 10:40:38
@Castaneda, d84-4.icpnet.pl

Autor wspomniał o tym , bo tutaj była sprawa sądowa. Oczywiście, że i inne opakowania nie spełniają norm.
Akurat ta forma ekologii - opłacalny ekonomicznie recykling to jest droga do sukcesu. Dlaczego w zarodku to niszczyć, tylko dlatego, aby butelka była bardziej kolorowa. Smaczniejszy od tego soczek jest?
-
Gość: MS, 46.112.116.*
2011/01/29 11:11:12
do pikej123
Zaplacili oplate produktowa (swoja droga ciekawe w jakiej wysokosci?, domyslam sie ze w zenujacej), wiec moga bezkarnie zanieczyszczac srodowisko?! Gdyby oplata za opakowanie wielowarstwowe byla chociaz wyzsza niz za jednolite... Ale nie jest!
Placi sie tyle co za glowny skladnik, czyli w tym wypadku PET.
-
Gość: Chochla, *.internetdsl.tpnet.pl
2011/01/29 12:06:12
Szkoda tylko że autor przyczepił się do jednej firmy, tak jak by jedna korzystała z tego rodzaju opakowań. A tak naprawdę cały spór jest o naszą świadomość recyklingu bo przecież zerwanie tej etykiety z Kubusia nie jest trudne a zajmuje tyle samo czasu co posegregowanie śmieci. Jeśli ktoś nie segreguje to z czego opakowanie by nie było i tak zanieczyści w jakiś sposób środowisko a jeśli segreguje to pewnie zerwie etykietę, ja przynajmniej zrywam.
-
Gość: nihil, *.dynamic.chello.pl
2011/01/29 15:46:49
1. Po pierwsze produkty Maspexu należą do zdrowych
2. P drugie recykler zawsze może podnieść cenę recyklingu adekwatną do kosztu zerwania naklejek
3. Po trzecie jest kupa co najmniej tak samo nieekologicznych opakowań bardziej nieekologicznych produktów
4. Po czwarte, Kubusie są za dobre :D
-
2011/01/29 17:03:24
Dzień Dobry,
Wypowiem się z punktu widzenia branży kooperującej z firmami typu Maspex, Hortex, Biedronka itp.
Konkretnie Maspex wyróżnia się w tym tygielku jako jedna z firm stawiających na POLSKICH dostawców i POLSKIE surowce i premiuje bezpieczeństwo produkcji wśród swoich dostawców.
Problem opakowań- zgrzyt jeśli chodzi o postrzeganie pro-ekologicznej polityki firmy jest, ale nie dotyczy samego produktu, tylko opakowania. Opakowanie jest miejscem a przekaz marketingowy oraz ma bezpiecznie i trwale dostarczyć produkt do konsumenta poprzez całą ścieżkę logistyczną.
Jest/zaistniał problem, i należy obserwować co w tym momencie zrobi taka firma jak Maspex, bo mimo negatywnej oceny to sąd jednak stwierdził, że opakowanie zgodne z prawem jest.
Może też się okazać, że tego typu opakowania dadzą się odpowiednio utylizować, tylko firmy recuklingowe nie chcą zakupować dodatkowych technologii?
-
Gość: mało rzetelny artykuł, *.home.aster.pl
2011/01/29 17:14:38
nie rozumiem dlaczego ten cały bojkot jet taki jednostronny i tendencyjny oto oficjalne stanowisko firmy Maspex myślę, że drugiej strony też należy wysłuchać, poza tym w liście jest wyjaśnienie logiczne tego o co czepia się autor artykułu
Szanowni Państwo,

Bardzo proszę o poświęcenie kilku minut na zapoznanie się z naszym stanowiskiem w tej sprawie.

Informacja, którą rozpowszechnia Pan Michał Olszewski jakoby nasze opakowania z tworzywa PET z etykietami PVC nie nadawały się do recyklingu, przez co mają łamać "prawo unijne", jest nieprawdziwa. Obowiązujące w Polsce oraz w Unii Europejskiej przepisy dotyczące recyklingu odpadów opakowaniowych wprost dopuszczają stosowanie opakowań wielomateriałowych, nawet tych wytworzonych z materiałów nie poddających się łącznemu recyklingowi, o ile tylko możliwe jest oddzielenie obu elementów opakowania.
Etykieta PVC używana na opakowaniach naszych napojów nie jest przyklejana, ale jest etykietą termokurczliwą, typu sleeve, wystarczy ją naderwać w dowolnym miejscu i bez trudu ściągnąć z butelki. Kierując się troską o ochronę środowiska, zachęcamy odbiorców naszych napojów do odrywania etykiety, umieszczając pod nią różnego rodzaju naklejki i kupony konkursowe, co spotyka się z dużym odzewem. Dodatkowo na każdym opakowaniu umieszczona jest inf. Wyrzucaj bez etykiety. Tego typu działania służą również edukacji ekologicznej konsumentów.

Ponadto opakowania naszych napojów były poddane kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który prawomocną decyzją potwierdził ich zgodność z wymogami prawnymi dotyczącymi recyklingu opakowań. Inspekcja Ochrony Środowiska jest wyspecjalizowanym organem powołanym m.in. do kontrolowania zgodności wyrobów z wymaganiami ochrony środowiska. Ponadto nasze opakowania posiadają pozytywne oceny zgodności z wymogami dotyczącymi recyklingu, wystawione przez Dr Jolantę Polaczek, pracownika naukowego Politechniki Krakowskiej i biegłą sądową z zakresu przetwórstwa tworzyw sztucznych, a także przez Ośrodek Rzeczoznawstwa i Postępu Technicznego "SIMP-ZORPOT" we Wrocławiu.
Dziwi nas, że o tym nie wspomniano w powyższym artykule.
Pragnę podkreślić, że inne firmy recyklingowe nie zgłaszają nam problemu, który widzi firma POLOWAT, co świadczy o tym, że radzą sobie
z przetwarzaniem naszych opakowań. Z tego wynika, że biorąc pod uwagę potrzeby rynku inwestują w dostosowanie swoich linii technologicznych do wyzwań związanych z pojawieniem się na rynku nowego rodzaju opakowań.
Jak wspomniał autor listu, butelki z tworzywa PET mające termokurczliwe etykiety z PVC są powszechnie stosowane na rynku, używa ich wielu renomowanych producentów żywności, w tym koncernów działających nie tylko na rynku unijnym, ale i na całym świecie. Czy nie dziwi zatem fakt, że Pan Michał Olszewski upatrzył sobie na cel swojej kampanii dezinformacyjnej tylko spółki z Grupy Maspex. Dlaczego wiedząc o stosowaniu w Polsce tego typu opakowań przez innych producentów, swoją kampanię skierował tylko przeciwko nam. Odpowiedź pozostawiam Państwu.
Nasza firma od kilku lat prowadzi intensywne prace nad udoskonalaniem swoich opakowań. Wydaliśmy istotne kwoty na to, aby móc znaleźć takie rozwiązania technologiczne dostępne na rynku, które pomogą nam zaoferować opakowania spełniające Państwa wymagania zarówno pod kątem funkcjonalności, estetyki, jak również będą jeszcze bardziej przyjazne środowisku. Efektem tych prac są opakowania, które już wkrótce pojawią się na rynku.

Z poważaniem

Dorota Liszka
Manager ds. Komunikacji Korporacyjnej
-
Gość: Gerwazy, *.dynamic.chello.pl
2011/01/29 19:04:42
I znów akcja wszystko czepiających się ekologów, ehh szkoda gadać. Czy naprawdę nie starczy (jak pisał któryś z poprzedników) zwiększyć koszt recyclingu o zrywanie etykiety? Nie no nie można myśleć rynkowo trzeba się powoływać na dyrektywy i oczernianie się.
A argument za ładniejszymi opakowaniami jest tak nieprzemawiający. Co z tego że są ładniejsze skoro maspex broni się smakiem? Ja tam kupuje te produkty nie z racji na opakowanie
-
Gość: dochaa, *.tvteletronik.pl
2011/01/29 19:55:10
a ja poprę maspex, a co :P firmie recyklingowej nie chce się zdejmować etykiet? za co kasę biorą? ludzi im brakuje? niech zatrudnią kogoś do tego, wielu bezrobotnych zadowoli się lekką i łatwą pracę, jaką jest zrywanie etykietek
-
Gość: Miloilo, *.dynamic.chello.pl
2011/01/29 20:24:20
Tak się składa że właśnie popijam sobie kubisia i zgadnijcie o czym informuje mnie etykieta? Żebym przed wyrzuceniem ją oderwał!
-
Gość: Michał Olszewski, *.internetdsl.tpnet.pl
2011/01/29 21:48:54
Szanowni Państwo,
moim zdaniem przekonanie, że ta sprawa należy do recyklera, jest z gruntu błędne. Zdrowy rozsądek i zalecenia unijne podpowiadają, że lepiej i taniej jest zapobiegać powstawaniu odpadów u źródła niż recyklować to, co już powstało. Poza tym producent powinien tak projektować opakowanie, by sprawiało ono jak najmniej kłopotów przy dalszym przetwarzaniu. Oczywiście, można zrywać etykiety przed dzwonkiem recyklingowym, i tak dotychczas robiłem. Ale po pierwsze: firma przerzuca w ten sposób odpowiedzialność na klienta, a po drugie: o sortowaniu tak dokładnym, że zerwane zostają wszystkie etykiety, jeszcze nie słyszałem. Jest to o tyle istotne, że etykieta stanowi ok. 10 proc. masy całego opakowania, a w procesie recyklingu wystarczy niewielka domieszka PVC, by obniżyć jakość tworzywa PET.
Odpowiadam, dlaczego Maspex, a nie inne firmy. Maspex jest największym producentem tego rodzaju opakowań, na dodatek próbuje przedstawiać się jako firma ekologiczna, co z mojego punktu widzenia jest nadużyciem.
Stąd taki, a nie inny apel.
P.S. Pojawił się tu bardzo pasjonujący wątek ekologiczności butelek szklanych. Budowanie prostego przeciwstawienia (szklane jest ekologiczne, a plastikowe nie) nie wytrzymuje konfrontacji z faktami, choćby takimi jak zużycie energii do transportu opakowań szklanych. Ideałem byłyby plastikowe butelki zwrotne, ale polscy producenci nie chcą wprowadzać ich do obrotu, twierdząc, że konsumenci nie będą chcieli kupować napojów w nich serwowanych (plastik rysuje się, widać na nim ślady użytkowania). Ja akurat nie mam nic przeciwko.
-
2011/01/29 22:18:39
W ogole dziwny temat,ot tak, pojawil się ...ciekawe KTO ma JAKI cel w tym,by pogrążyć tak duża firmę? Niech każdy domysli się sam..ale skoro juz taki watek powstal,to czy to takie trudne oderwac ta etykietke z butelki?chyba nie! Aczkolwiek jesli nie zrobi tego konsument,to sa od tego wlasnie firmy recyklingowe..No i wlasnie,juz ktoś wspomniał,za co oni biorą pieniądze?! Gdyby kazdy konsument oddzielał kazde materiały,to każdy chciałby mieć taką firmę recyklingowa,bo wtedy zatrudniłby tylko kilka osob i juz..a pracy praktycznie zadnej. Jako zwykły konsument,kupuję roznego typu napoje,wody min. itd. i z tego co zauważyłam,to raczej większosc firm stosuje nalepki,naklejki na opakowaniach,ktore nie nadaja sie do recyklingu,a kupowałam nie tylko w Polsce ale i wielu innych krajach. Dziwne,ze akurat ktoś "Czepia się"firmy Maspex.
-
Gość: Kiwi, *.home.aster.pl
2011/01/30 13:04:30
ja też uważam, że firmy recyklingowe powinny zabrać się do roboty bo to ich zadanie a na opakowaniu jest wyraźnie napisane co trzeba zrobić z całym opakowaniem :))
-
Gość: Castaneda, *.icpnet.pl
2011/01/30 17:32:41
@lkuziem
Sorry, ale artykuł napisany jest przeciwko firmie i nie ma nic wspólnego z ekologią. Dyrektywy unijne nie są prawem w Polsce. Tego typu technologia jest stosowana dosyć powszechnie. Nie interesuje mnie ten proces. Jeżeli Maspex i inni łamią prawo, to należy to zgłosić. Proszę bardzo. Ktoś chce sobie zarobić kosztem Maspexu i tyle.
-
Gość: buś, *.dynamic.chello.pl
2011/01/30 19:36:52
Dla mnie ta cała sprawa śmierdzi.. ale śmierdzi jednym chęcią nieuczciwego zarobienia przez konkurencję. Dlaczego tylko jednej firmy się przeczepili, a inne utrzymują taką produkcję od dawna. Produkty Kubuś czy Tymbark to dla wielu osób najlepsze produkty i przeczytanie etykiety, dla odpowiedzialnego konsumenta nie stanowi żadnego problemu.
Ja kupuję i kupować będę nadal a zdjecie etykiety przed wyrzuceniem nie jest dla mnie żadną większą trudnością... ludzie opamiętajcie się..
-
Gość: Godne Warunki, *.centertel.pl
2011/01/30 21:08:40
Popieram bojkot produktów MASPEXu.
Dość wyzysku pracowników.
Niech napiszą dlaczego zablokowali powstanie związku zawodowego w Tychach.
Mam nadzieję, że doczekamy się jeszcze czasów jakie nastały w Tunezji i Egipcie.
-
Gość: Castaneda, *.icpnet.pl
2011/01/31 12:44:01

Dzisiaj kubuś a jutro co? Bzdura. Będę pił kubusia. Z tylu firm używających PETy akurat dlaczego Maspex? Kubusie są dobre i zdrowe, a to że jakaś firma recyklingowa będzie miała nieco mniejsze dochody to mnie nie interesuje.
-
Gość: Czytać czy to tak wiele, *.dynamic.chello.pl
2011/01/31 17:58:12
Bojkot, całkowicie niesłuszny, robienie afery z tego że ludziom po raz kolejny nie chce się czytać. Wszystko jest napisane na etykiecie, zerwać a potem wyrzucić do kosza z napisem plastik. Czy to naprawdę takie trudne że trzeba robić całe akcje?
Polecam by redaktor zajął się czymś pożytecznym a nie szukał taniej sensacji.
-
Gość: Tusia, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/02/01 13:18:08
Jak ktoś chce robić sensację niech się przyczepi do 80% produktów, wszędzie mieszanka tworzyw, plastik, a dzieciaki to właśnie uwielbiają, a wystarczy że rodzic przeczyta etykietę, czy tak trudno oderwać ją od butelki? Jak to za dużo pracy dla Polowatemu to niech zmienią sobie profesję, sądziłam, że firma recyklingowa od takich rzeczy właśnie jest. Ale widac to ja jeszcze młoda, głupia i niedoświadczona jestem..