Piotr Miączyński
Od ponad dekady dziennikarz gospodarczy GW. Współautor książki "Fortuna po polsku" oraz „Łowców Milionów".
RSS


Blog > Komentarze do wpisu

Jak zarobić ćwierć miliona zł w rok?

Schemat jest prosty. Potrzebny jest komputer z opcją dostępu do internetu i jeden znajomy prawnik. Znajomy prawnik redukuje zarobek o połowę dlatego lepiej być od razu samemu prawnikiem. To dużo ułatwia.

Teraz już fistaszki - zakładają Państwo Stowarzyszenie zajmujące się ochroną praw konsumentów. Wpis do KRS itp.

Banał? Banał. Teraz można rozpocząć pracę. Szukamy w internecie regulaminów/warunków uczestnictwa zamieszczanych przez niewielkie firmy: biura podróży, firmy zajmujące się tłumaczeniami, e-sklepy. Im mniejsze tym lepiej.

Teraz sprawdzamy ich regulaminy pod kątem występowania w nich niedozwolonych przepisów. Skąd mamy wiedzieć które są niedozwolone? Proszę nie zadawać głupich pytań. Rejestr takich klauzul znajda Państwo tu.

Co dalej? 

Pozywamy firmę z felernym regulaminem przed Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Proszę pamiętać każdy błąd w regulaminie to jeden pozew!

Skąd wziąć pozew? Prawnik musi nam napisać kilka no powiedzmy 15 wzorów. Wystarczy w nich zmieniać tylko nazwy pozywanych firm.

A teraz wysyłamy maila do firmy którą pzwaliśmy że proponujemy jej ugodę i wycofamy pozew jeśli firma zapłaci nam 360 zł plus VAT (za jeden) i zmieni złe zapisy.

Dlaczego firma ma się zgodzić?

Ech to proste - jeśli przedsiębiorca nie pójdzie na ugodę i przegra sprawę, płaci ponad 2 tys. zł za pozew. Ale spokojnie wtedy też nie stracimy = dostaniemy 360 zł za zwrot kosztów uczestnictwa w procesie!

Jeśli uda się nam wnieść 700 spraw w ciągu roku - proszę uwierzyć to wykonalne z palcem w nosie zarobimy ponad 250 tys. zł.

Wszelkie podobieństwa do prawdziwych organizacji sa rzecz jasna przypadkowe.

-------

Aha ja Piotr Miączyński (uwaga wszelkie prawa zastrzeżone) wpadłem na jeszcze bardziej genialny pomysł! A gdyby na stronach w internecie powklejać wadliwe regulaminy i warunki uczestnictwa? Przecież wiadomo że tępi przedsiębiorcy skopiują je jak leci...

wtorek, 15 lutego 2011, miaczynski

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: , 92.7.122.*
2011/02/15 20:55:16
Wszysko ładnie, pięknie ale po n-tym złożonym pozwie, któryś z pozwanych zainteresuje się "dogłębnie" sprawą i "przyśle kolegów" wyposażonych w sprzęt do gry w baseballa, którym to właścicielowi owego "stowarzyszenia" złamią podstawę czaszki, wybiją wszystkie siekacze i zęby trzonowe oraz spowodują złamania otwarte wielu kości kończyn dolnych i gónych..
Czy owe 250 tyś złotych wystarczy potem na leczenie i utrzymanie inwalidy do końca życia ?
-
Gość: taki sobie..., *.dip.t-dialin.net
2011/02/15 22:22:58
Ale na wiecej Cie juz nie stac?????
-
2011/02/16 07:49:29
gratuluję i dziękuję ludziom pieniędzy zarobionych na ściganiu nieuczciwych beznesmenów i beznesłumenów. ktoś to musi robić, a skoro moje państwo ma w dupie moje prawa ...
-
Gość: Zdzisiek, *.e-wro.net.pl
2011/02/16 07:52:22
Co do przysyłania "kolegów z bejsbolami" to komu by się chciało za 360 zł + VAT ? Poza tym ilu znasz "ekologów" ze złamaną podstawą czaszki czy wybitymi siekaczami ? A przecież oni kosztują firmy grube miliony a nie marne 360 + VAT.
-
2011/02/16 08:31:23
Z tego wpisu wynika, że jak przedsiębiorca stosując zabronione klauzule masowo oszukuje klientów to wszystko jest ok, ale jak jakaś firma zacznie masowo pozywać takich przedsiębiorców to już jest be? Czyli co - każdy klient ma we własnym zakresie sprawdzać, czy klauzula, na którą powołał się np. sprzedawca nie jest na liście zakazanych a jeśli jest to prosić o jej wykreślenie, bądź samemu udać się do sądu? Pewnie dlatego w naszym kraju prawa klientów są tak często łamane.
-
2011/02/16 08:35:33
i co w tym złego? skoro mają klauzule zakazane to niech je usuną - ma być mi żal że jeden cwaniak wydyma drugiego cwaniaka?

regulamin na stronie to ważna rzecz i nie mozna sobie przekleić z wikipedii. Jak ktoś nie ma 30 minut żeby poświęcić na ułożenie regulaminu zgodnego z prawem to niech nie zabiera się za interes.
-
Gość: konsument, 77.79.192.*
2011/02/16 08:38:39
A ja nie rozumiem tego krzyku. Fakt że takie stowarzyszenia działają na dziko nie oznacza jeszcze że to złe. Wręcz przeciwnie jestem zadowolony z tego, że ktoś za mnie ściga przedsiębiorców którzy mają klauzule niedozwolone (prawnie!). Jak żulą na prawnika żeby skonsultować, lub też kopiują bez zrozumienia regulaminy z internetu albo wprost chcą mnie oszwabić, to ja bardzo gorąco chciałbym żeby stowarzyszenie zwiększyło kary i do 2-3 tysięcy za jedną taką klauzulę w regulaminie. Nie mam czasu żeby się potem samemu procesować. Biedni ludzie Ci przedsiębiorcy. Oni tylko nie wiedzieli że mają buble w umowach i regulaminach. No to od kiedy nieznajomość prawa zwalnia od jego stosowania?

PS: Jestem świadomy tego, że Polska ma wiele tysięcy bezsensownych aktów prawnych i jestem odchudzeniem prawa, ale tu chodzi o coś innego. O to o czym napisał vexo.
-
Gość: ealter, 195.8.220.*
2011/02/16 08:38:58
No i dobrze! Może jeszcze mamy przepraszać za domaganie się sprawiedliwych praw? Państwo ma nas w dupie.
-
Gość: jj, *.echostar.pl
2011/02/16 08:49:29
Pan dziennikarz z Wyborczej w swoim artykule oraz blogu ewidentnie trzyma stronę jednego medalu. A gdzie obiektywność Panie Mączyński? Czy zadał Pan sobie trud żeby wysłuchać drugą stronę? Czy umożliwił Pan wypowiedź drugiej stronie? Pisze Pan o kimś nie pytając go nawet o zdanie.

Dziennikarz powinien opisywać zjawisko obiektywnie, zadawać pytanie dlaczego np. UOKiK nie ściga sklepów stosujących klauzule niedozwolone? Dlaczego tylu przedsiębiorców działa w nielegalny sposób i dlaczego tego nie przestaną robić?

Takie pytania Pan Mączyński już nie stawia.

Jedyne na co stać Pana Mączyńskiego to szukanie sensacji w tym, że stowarzyszenie korzysta ze swoich ustawowych uprawnień. WSTYD za takiego dziennikarza, który bardziej nadaje się do FAKTu.

Poza tym każdy artykuł o tej materii dziennikarze traktują jakby odkryli sensację i czekają tylko na nagrody. Już 2 - 3 lata temu pisali o tym w Pulsie Biznesu, lokalnej Wyborczej, Rzeczpospolitej i innych. Za każdym razem robili wielką sensację i co z tego?

Skoro jest o tym tak głośno co jakiś czas, to dlaczego ludzie nadal stosują te klauzule?

Odpowiedź jest prosta - jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Sklepy po prostu zarabiają na swoich regulaminach oszukując konsumentów, którzy są nieświadomi np. co do prawa zwrotu towaru czy reklamacji.

Panie dziennikarzu niech Pan lepiej przemyśli swój warsztat bo jak na razie to pisze Pan do bani!
-
Gość: tia, *.mofnet.gov.pl
2011/02/16 08:55:14
Super - mam nadzieje, ze wiele osob zacznie tak zarabiac. Zgarna cwierc miliona rocznie a kliencie na oszustwach bankow i firm ubezpieczeniowych (bo jak inaczej nazwac niedozwolone klauzule) tracą rocznie dziesiatki milionów.

Sam ostatnio dostalem informacje, ze w zwiazku ze zmiana regulaminu oplaty za monit przy kredycie hipotecznym wzrosly - efekt - tak sie wkurzylem, ze przestalem rozgladac sie za nowym mieszkaniem - poczekam az odloze, by kredyt brac na max. 10 lat.

Przez idiotyczne umowy nie moge tez dobrac komorki - zawsze mnie cos wkurzy, jak czytam regulamin i przez to od lat mam telefon na kartę pre paid. Ostatnio sluchajć o Erze (darmowe SMS platny codziennie 5 zł) tylko sie ucieszylem, ze nie mam zadnej umowy.
Dodatkowo przy pre-paidze nikt nie wylaczy telefonu na 2 miesiace, bo cos nie tak ktos poksiegował jedną wpłatę (poszla na inny numer telefonu - zona dzwonila, mailowala - juz po 2 miesiacach wlaczyli jej ponownie - oczywiscie okazalo sie, ze nie bylo reklamacji).

Dodam ze monit dotyczy bzdurnych dokumentow dot. faktow, o ktorych bank wie (a nie opoznien we wplatach, tych mialem jedna przypadkowa 4 dniowa przez ostatnie 5 lat).


KLAUZULE NIEDOZWOLONE TO ZWYKŁE OSZUSTWO.
-
Gość: juzek, *.pool.mediaways.net
2011/02/16 08:56:39
Ja rozumiem, że to blog i tu chyba wszystko wolno, ale mimo to proponuję popracować nad interpunkcją, bo czytanie zdań bez przecinków nie należy do przyjemności.
-
Gość: macias, *.xdsl.centertel.pl
2011/02/16 08:58:12
Robicie z igły widły. Być może nie jest to zbyt etyczne działanie, ale równie nieetyczne jest zamieszczanie niedozwolonych klauzul w regulaminach, że o kopiowaniu cudzych regulaminów nie wspomnę. Jest na to prosta rada - niech właściciele regulaminów tworzą je z głową, albo jeszcze prostsza - niech państwo przestanie regulować regulaminy.
-
2011/02/16 09:00:37
olias - wpis sponsorowany? Bo chyba nie wierzysz, że oni robią to dla konsumentów :
Przecież te firmy wyłudzają kasę, bo tutaj nie chodzi o znalezienie nieuczciwych firm tylko zastraszenie i uzyskanie $. Kto dał im prawo działania w imieniu konsumentów? Nikt! Czy jeśli konsument zgłosi się do nich z prośbą o pomoc to ją dostanie... Wynagrodzenie tych firm w 50% powinno iść na pomoc prawną dla konsumentów - wtedy to jeszcze rozumiem, a tak to zwykle złodziejstwo.
-
Gość: kosm.aty, *.motorola-solutions.com
2011/02/16 09:06:49
To jest ewidentnie nakręcanie koniunktury prawnikom. I tu jest wg mnie problem. Bo nawet w przypadku najprostszej działalności gospodarczej, ułożyć regulamin zgodny z tysiącami często skomplikowanych przepisów jest niezwykle trudno. Oczywiście każdy mikrobiznes może wynająć do tego celu prawnika, ale wtedy kto wam upiecze chleb i obetnie włosy jeśli wszyscy będą się zajmowali tak "produktywną inaczej" działalnością?

Ja rozumiem, że sprawa byłaby chwalebna gdyby towarzystwo startowało do największych w branży: developerów, operatorów telekomunikacyjnych, banków. Ale nie robi tego, bo jest za wąskie w uszach. Zamiast tego zastraszy pana Mietka naprawiającego pralki i panią Stasię robiącą tłumaczenia. A cała para pójdzie w papugi.
-
Gość: Joanna, *.sklodowscy.pl
2011/02/16 09:24:11
Panie redaktorze, czym... tym? To niepoprawnie!
-
Gość: Mutant, *.spray.net.pl
2011/02/16 09:33:17
Chciałbym pozwać pewien portal, który spamuje mnie w zamian za bezpłatną skrzynkę pocztową. Ja chcę dostawać reklamy (wiem że coś za coś), ale bez wiagry, banków i kredytów - reklamy turystyczne, sprzętu elektronicznego i last-minute. Napisałem to im, zgłaszałem do UKE. Niestety oni ciągle wysyłają mi reklamy niechciane czyli nielegalny spam. Jak mogę to załatwić z prawnikiem, żeby ich zaskarżyć? Podejrzewam że setki tysięcy ludzi mają podobny problem, może pozew zbiorowy?
-
Gość: wedrowiec, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/02/16 09:42:43
jezeli mam do wyboru sciganie przez UOKIK za moje pieniadze tych co łamia prawo i ściganie za pieniądze tych co prawo łamią, wybieram to drugie. nie jest mi żal sklepikarz, ktory nie myśli jak umieszcza regulamin tylko kopiuje złe wzorce. obsluga prawna jest takim samym dzis kosztem jak wynajecie serwera, praktycznie niezbednym, jezeli ktos chce robic fuszerke bez to dziala na wlasnie takie ryzyko, ze predzej czy pozniej ktos to znajdzie. I dobrze, to sa w koncu prawa nasze, ktore maja być chronione.
-
Gość: ewa, 217.17.35.*
2011/02/16 09:42:56
ta sprawa jest już nagłośniona, więc biznes się wysypał, bo teraz ci wszyscy mali przedsiębiorcy gorliwie konsultują swoje umowy i regulaminy z prawnikami ... podobnie jak sprawa rzekomo darmowego pozycjonowania stron www przez firmę ProCreate, która naciągała małe firmy na podpisywanie umów na darmową usługę przez 3 miesiące, a potem się okazywało, że umowy nie da się wypowiedzieć, okres wypowiedzenia to 6 m-cy, a cena za pozycjonowanie, którego de facto nie ma, jest słona ... nie wiem, czy ktoś już wysłał tam zbirów z pałami, ale nagłośniono to w necie, więc również chyba koniec ... trzeba wymyślić coś nowego, ale trop jest dobry ... zresztą skutecznie praktykowany w Ameryce, gdzie prawnicy robią najlepszy biznes na błędach prawnych i sposobach zabezpieczenia przed nimi ...
-
Gość: , *.nat.umts.dynamic.eranet.pl
2011/02/16 10:13:18
Jak schemat zakładania stowarzyszenia jest taki prost,to czemu sam wielki szanowny Pan redaktor nie rozpoczął takiego przedsięwzięcia?
Sensacja na miarę Faktu,może Pan pomylił redakcje? A może ten artykuł jest sponsorowany przez Panią Bozene i Pana Pawła,skoro brak obiektywizmu Panu redaktorowi-niby?!! Oj nie ładnie!!!
-
Gość: Funiok, 150.254.212.*
2011/02/16 10:46:47
Powiem tak zamiast wziąć się do roboty, lepiej okradać uczciwych ludzi którzy ciężko pracują prowadząc swoją działalność gospodarczą. Lepiej zapychać wymiar sprawiedliwości takimi sprawami. Nie szanuję ani tych ludzi co tak robią. Nie szanuję również członków redakcji że publikujecie takie rzeczy i zachęcacie ludzi do tego. Więcej nie zamierzam korzystać z Waszego serwisu, straciliście czytelnika. Pieniacze!!!
-
Gość: Olek, *.dynamic.chello.pl
2011/02/16 11:07:20
To stowarzyszenie to pasożyty.
-
2011/02/16 11:07:50
@Funiok: ci "uczciwi ludzie" stosują nieuczciwe praktyki handlowe tworząc regulaminy niekorzystne dla klientów. Czasami z własnej niewiedzy, ignorancji, a czasami ze złej woli. Skoro chcą by inni byli uczciwi w kontaktach z nimi (np. płacąc za faktury) to oni też powinni dochować tej uczciwości w stosunku do własnych klientów. Rozumiem, że okradanie tych, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej (czyli klientów) jakoś ci nie przeszkadza?
-
2011/02/16 11:14:20
i bardzo dobrze, indywidualnie ciężko a niekiedy nie wiadomo że nas oszukują... niech sobie zarabiają, reszta też skorzysta ;)
-
2011/02/16 11:14:41
@lettron: na pewno robią to dla pieniędzy, a nie "w imieniu konsumentów" dla jakiegoś wyższego dobra. Ale przy okazji sprawiają, że regulaminy są poprawiane, co jest także korzystne dla nas, kientów. Innymi słowy można mieć zastrzeżenia do ich motywacji, ale nie do efektów.

Skoro przedsiębiorcy chcą abyśmy czytali i stosowali się do ich własnych regulaminów, to chyba nie jest przesadą wymaganie, by te regulaminy były zgodne z prawem?
-
Gość: 666, *.adsl.inetia.pl
2011/02/16 11:37:39
Fajnie, że są firmy które wyszukują oszustów ale ja bym wolał aby polskie prawo dawało mi możliwość walczenia o swoje prawa samemu bo teraz jest to nieopłacalne. Bo co może zrobić ktoś kto został oszukany przez firmę na np. 10 zł. Może się zwrócić do rzecznika konsumentów do UOKiK albo do sądu polubownego, wszystko to jest droższe i bardziej pracochłonne od tych marnych 10 zł. Nie ma żadnego bodźca dla klientów aby dochodzić swoich praw a wystarczy naprawdę niewiele. Np można wprowadzić minimalne kary dla oszustów np. 100-krotność spornej kwoty ale to mają być odszkodowania dla oszukanego klienta a nie na cele dobroczynne albo dla skarbu państwa. Co mi po tym jak UOKiK nałoży karę pieniężna na firmę skoro ja nic z tego nie mam.
-
Gość: gksklaus, *.adsl.inetia.pl
2011/02/16 11:51:19
a ja mam pytanie czy aby założyć taką firmę trzeba mieć papiery że oleum w głowie jest i czy owe 250 tysięcy złotych zarobione w uczciwy i profesjonalny sposób można przeznaczyć na cokolwiek??
-
Gość: i bardzo dobrze!, *.dynamic.gprs.plus.pl
2011/02/16 12:04:10
nie obchodzi mnie czy robią to dla pieniędzy czy nie. jestem klientem i nie jestem prawnikiem. Z niedozwolonymi klauzulami takie cwaniackie firmy doją mnie. Dlatego popieram taką działalność. Niech usuną niedozwolone klauzule w umowach i nikt sie nie będzie ich czepiał.
-
Gość: X, *.cst.tpsa.pl
2011/02/16 13:09:30
To jest piękne:

Numer wpisu: 2165
Data wpisu: 2011-02-07
**** sp. z o.o. w Łodzi
"W przypadku zawarcia umowy na czas określony, umowa po upływie tego okresu obowiązuje nadal przez czas nieokreślony, a abonament za usługi będzie zgodny z aktualnymi cennikami"
-
Gość: marek, *.nat.umts.dynamic.eranet.pl
2011/02/16 13:59:10
Przeczytałem z zainteresowaniem artykuł, wpis na blogu, jak również komentarze. W pierwszej kolejności chciałbym podziękować opisywanym stowarzyszeniom, uważam, że ich działalność jest niezwykle pożyteczna i nie bardzo rozumiem co autor artykułu oraz autorzy niektórych komentarzy starają się zarzucić tym stowarzyszeniom. Nie budzi bowiem wątpliwości, że ich działalność jest zgodna z prawem (potwierdza to również Pani rzecznik UOKiK, jak również Pan Mecenas z artykułu). Nie bardzo też rozumiem co miałoby być nieetycznego w postępowaniu opisywanych stowarzyszeń? Przecież z całą pewnością nieetyczne nie jest samo żądanie od przedsiębiorców zaniechania naruszania prawa i kierowanie spraw do sądu. Nieetyczne nie jest również żądanie zwrotu kosztów postępowań, uprawnienie to wprost wynika z kpc np. art. 98. Więc co? Ugody? Przecież z tego co Pan redaktor pisze, na tych ugodach korzystają jedynie przedsiębiorcy. A efekt jest ten sam.
Dla mnie jako konsumenta najważniejsze jest, że w efekcie działalności tych stowarzyszeń znikają z obrotu gospodarczego niedozwolone postanowienia umowne. W dodatku konsumenta ani Państwa nic to nie kosztuje. Przedsiębiorca zawinił, to niech płaci. Dlaczego miałoby być inaczej?
I na koniec , chętnie poznałbym nazwę firmy Pani Bożeny z artykułu, która jak czytamy, miała we wzorcu zawartych kilkanaście niedozwolonych postanowień i czuje się strasznie pokrzywdzona przez to, że ktoś śmiał jej zwrócić uwagę i zażądać respektowania prawa i poprawy wzorca. Ciekawe co na to jej klienci? Ciekawe również czemu nie chciała aby podano w artykule jej prawdziwe dane.
Dla mnie szokujące są również wypowiedzi pozostałych przedsiębiorców z artykułu: Pan Paweł z Wałbrzycha wyjaśnia, że jakieś pisma przychodziły, ale był zalatany, a Państwo z Allegro natomiast ściągnęli bez żadnych refleksji regulamin z internetu. Dla mnie to jest właśnie skandaliczne i to właśnie takie zachowania powinny być piętnowane.
-
2011/02/16 14:40:10
To jakieś bzdury, musiałbyś być najpierw stać się klientem każdej z tych 720 firm, bo inaczej czego mógłbyś się domagać w pozwie? Poza tym, na miejscu takiej firmy po prostu zmieniłbym regulamin i tyle.
-
2011/02/16 15:51:10
Czyli ludzie zarabiają na łamiących prawo firmach? No jest to rozwiązanie całkiem dobre wobec firm, które nagminnie łamią prawo.

Ciekawym za to zjawiskiem jest oburzenie na tę sytuację. Gdzie indziej cieszono by się, że znaleziono sposób na nieuczciwe firmy, ale u nas takie firmy zamiast kajać się, skarżą się, bo biedakom ktoś uniemożliwia naciąganie klientów.

Co do zarobku 250 000 rocznie. Jeśli już, to ta kwota zasila fundusz stowarzyszenia a nie prywatne konta. A więc nikt za to sobie nie kupi działki, domu, nie odłoży na starość, na wnuki itd. Dopiero kiedy wyprowadzi kasę ze stowarzyszenia można się o coś przyczepić. Czy to źle, że takie stowarzyszenie zdobędzie kasę na swoją działalność i będzie jeszcze bardziej skuteczne w wyłapywaniu nieuczciwych przedsiębiorców? Ktoś chyba chce nam powiedzieć, że to źle.

Moje doświadczenia w relacjach z różnymi firmami są różne, ale niektóre sytuacje były denerwujące i ewidentnie próbowano lub zwyczajnie naciągnięto mnie. Nie mam czasu bawić się w wojenki z takimi firmami i chętnie dzisiaj podeślę namiary jakiemuś stowarzyszeniu na takie firmy, bo mimo wszystko, ale bolało mnie ich bezkarne drenowanie mojego portfela. Myślę, że większość z nas miała do czynienia z takimi firmami.

-
Gość: Michał, *.ssp.dialog.net.pl
2011/02/16 16:21:44
Kolego lepiej nie licz na łatwe pieniądze, bo co jeśli wszyscy pójdą w procesy? to domorosły prawnik będzie miał kłopot. Będzie musiał prosić o pomoc innych prawników, bo się nie rozdwoi , będzie też musiał wyłożyć sporo pieniędzy, bo wygrane nie przyjdą po tygodniu. Wtedy będziesz musiał napisać "jak stracić ćwierć miliona w rok"
-
Gość: anoda, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/02/16 16:24:09
Sądzę, że 100% przychodów tych stowarzyszeń idzie na płace, koszty wynajęcia lokalu od kogoś z rodziny, telefony i samochody.
-
Gość: Leslaw Dobrzanski, *.pools.spcsdns.net
2011/02/16 17:28:21
znacznie lepiej jest zostac tzw.politykiem np Onyekwere zwany rowniez Godsonem zarabia rocznie ponad 300 tysiecy, dokladnie za nic.
-
Gość: J., *.toya.net.pl
2011/02/16 17:31:08
ech, nie ma to jak żerować na innych...
Taki jest dzisiejszy świat...

-
Gość: , *.nat.umts.dynamic.eranet.pl
2011/02/16 17:43:21
Ludzie robią dobra robotę a tu ocena ze zerowanie!!!! Dajcie spokój jak komuś nie pasuje zazdroci żałuje... To nikt nikomu nie broni jednemu i drugiemu wziąć się do roboty. Najlatwij oceniać wymagać a z siebie nic nie dawać bo po co?
-
Gość: nik, *.internetdsl.tpnet.pl
2011/02/16 19:18:42
Bardzo dobrze. Niech się dobiorą do d... np. CYFROWEMU POLSATOWI. Umowa na czas określony - logicznie, po upłynięciu terminu ważności WYGASA. Ale nie w C.Polsacie. U nich nie dość, że funkcjponuje nadal to zostaje AUTOMATYCZNIE przedłużona jeszcze raz na taki sam okres, jaki była poprzednia. BEZ WASZEJ ZGODY.
..." Polska to jest piękny kraja ..."
-
Gość: Mariusz Szepietowski, *.acn.waw.pl
2011/02/16 19:51:48
Uważam, że autorowi bloga coś się pomieszało, a w sytuacji, gdy jest zawodowym dziennikarzem, jest to niepokojące. Mianowicie organizacja pozywająca firmy za niedozwolone klauzule jako dbająca o interes społeczny jest jak najbardziej pożądana i jej inicjatywa jest chwalebna. W każdej dziedzinie życia powinny być takie organizacje, skoro państwo nie dba o prawa swoich obywateli, a zadbanie przez obywatela o swoje prawa czasem kosztuje go więcej, niż jest to warte. A koszt 350zł za audyt i wskazanie błędnych klauzul wcale nie jest duży jak na konsultanta w przedsiębiorstwie. Dziwi mnie ta ignorancja autora i zjadliwość, że "ktoś sobie za swoją pracę i pomoc zarobi" zważywszy na fakt, że ta organizacja działa w pełni legalnie i nikomu nie wyrządza krzywdy, a wręcz przeciwnie, o czym wspomniałem na początku. Wyczuwam w tym wpisie wręcz, typową dla Polaków, bezinteresowną zazdrość i zawiść, że ktoś znalazł sposób na zarobek przy okazji pomagania społeczeństwu.

PS. Piszę pod swoim nazwiskiem, by nie spotkać się z zarzutem powiązań z tą organizacją. Nie mam żadnych - sam jestem przedsiębiorcą i właśnie przejrzałem listę wszystkich niedozwolonych klauzul (548 stron w pliku pdf!). Niestety znalazłem w swoich umowach dwie tego typu klauzule i usunąłem je. I tak powinien zrobić każdy przedsiębiorca, nie czekając na "kontrolę" :-)
-
Gość: Mariusz Szepietowski, *.acn.waw.pl
2011/02/16 19:57:04
Przy okazji - zwracam uwagę, iż autor bloga działa wbrew ustawie o danych osobowych publikując adresy IP osób niezalogowanych. Adres IP jest uznawany przez sądy za daną osobową (można po nim zidentyfikować adres nadawcy) i jego publikacja bez uzyskania zgody jego właściciela jest wbrew ww ustawie.

Powinien być teraz pozwany i zapłacić 350zł plus VAT :-)
-
Gość: jj, *.echostar.pl
2011/02/16 20:22:40
pan dziennikarz jest stronniczy, nie zadał sobie nawet trudu żeby się skontaktować z tymi stowarzyszeniami i pisze co mu ślina na język przyniesie. Po prostu zazdrości i tyle.

dlaczego te stowarzyszenia mają tyle roboty skoro teoretycznie powinien to robić UOKiK?
-
Gość: , *.nat.umts.dynamic.eranet.pl
2011/02/16 21:05:24
Zgadzam się z Panem Mariuszem Szczepietowskim!!!
Nie życzę sobie by był widoczny Moj adres IP!!!!- ciekawe czy stronniczy reporter "faktu" czyta wpisy,jeśli tak to proszę by Moj adres IP został usunięty!!! I by napisał może cała wypowiedz stowarzyszenia,skoro pisze w artykule ze udało mu się skontaktować z nim ,a nie zamieszcza wyrwane fragmenty, niech poda co to Pani lupie konsumenta mając w swoim regulaminie KILKANAŚCIE!!!! klauzul!!! Miło jak nas robi w konia ściąga kasę,ale jak ma za to ponieść słuszna karę-to już złe,boli paniusie! Swoją droga ciekawe jak długo trwał taki proceder,skoro jest małym-swietnie(ciekawe dlaczego?) radzacym sobie przedsiębiorca?!!
Jestem dumna z Pana Mariusza, gratuluje ze zadał Pan sobie taki trud by poczytać,które klauzule są niedozwolone,i je wykreslic!!! Brawo!!! Niech karzdy zasiądzie przed kompem poczyta lekturę i po bólu!
-
Gość: Mariusz Szepietowski, *.acn.waw.pl
2011/02/16 22:49:58
To znamienne, że coraz częściej to czytelnicy wykazują się większym obiektywizmem i właściwym spojrzeniem na sprawę, niż dziennikarz... Być może na dziennikarzy w redakcjach wywoływana jest taka presja na sensację i tropienie afer, że gdy widzą pozytywne zdarzenie, nie mieści im się w głowie, że może to być dobre, tylko doszukują się czegoś złego, krytykują co się da, zamiast pochwalić.

Panie redaktorze - wiele osób z przyjemnością przeczytałoby, jak się Pan zachwyca takim stowarzyszeniem, które wzięło na siebie obowiązki UOKiK w dodatku nie za pieniądze podatnikow - nie musi Pan krytykować wszystkiego, czego Pan nie rozumie, bo to sprawia wrażenie, że jest Pan frustratem, któremu nie wyszło w życiu bo zamiast tworzyć, tylko opisuje rzeczywistość.
-
2011/02/16 23:39:56
Przedsiębiorców nie bronię, w końcu mogą myśleć. Nie trzeba być prawnikiem, można znaleźć sporo porad odnośnie tego, co powinno być w regulaminie.
Instytucjami takimi jak opisana na blogu pogardzam, to tylko śmieszne kombinowanie jak najmniejszym kosztem zarobić, praca tak samo użyteczna jak akwizytor wciskający babci latarkę jako sprzęt do naświetlań. Niech się stowarzyszenie weźmie za deweloperów, sieci komórkowe, banki i takie instytucje, to pochwalę gorąco. Ale wyszukiwanie uchybień w sklepikach na Allegro.... litości.
-
Gość: , *.nat.umts.dynamic.eranet.pl
2011/02/17 02:04:35
Uważam tak samo jak Pan Mariusz,frustrat z tego "obiektywnego" redakorzyny. Zanieść list stowarzyszenia skoro miałeś z nimi kontakt a nie obsmarowujesz ludzi za namową znajomych których tak "skrzywdzono" ,niby. Może wtedy będzie obiektywnie.mały warsztat pana radaktorka...
Chyba odniósł pan odwrotny skutek do zamierzanego publikujac artykuł i ten śmieszny blog! Powinno panu dać to do myślenia,daj sobie chopie na przyszłość spokój z robieniem taniej sensacji bo kiepsko ci idzie,choć w "super expresie",tudzież w "pudelku" widzę pana karierę ;-)))
-
Gość: lokis, *.dynamic.gprs.plus.pl
2011/02/17 04:42:20
"Tępi przedsiębiorcy"?! Skąd takie uprzedzenie tępy pismaku?
-
Gość: ggg, *.adsl.inetia.pl
2011/02/17 11:57:45
do "matymatycznie":

Te stowarzyszenia kontrolują również banki, sieci komórkowe - bez obaw!

Wygrali już wiele spraw z bankami - również tymi największymi, wygrali z Plusem, Orlenem, BRE Bankiem, Deutsche Bankiem, Exim Tours, Triadą, Alfa Starem i wieloma innymi dużymi firmami.

Ludzie którzy twierdzą że one walczą tylko z malutkimi, nie mają podstawowych informacji, a wystarczy przejrzeć rejestr klauzul niedozwolonych kto został tam wpisany albo po prostu zadzwonić do stowarzyszenia i zapytać. Część z nich nie ma nic do ukrycia - wystarczy zapytać emailem albo zadzwonić...
-
Gość: zBIGs, *.ssp.dialog.net.pl
2011/02/17 13:50:43
A ja czegoś nie rozumiem. Jeżeli tzw. Stowarzyszenie zadzwoni do mnie i ujawni błąd w regulaminie, to po prostu go od razu naprawiam. I za co mam zapłacić?
-
Gość: ggg, *.adsl.inetia.pl
2011/02/17 16:15:22
za przegrany proces w sądzie
-
Gość: chór wujów, 87.99.20.*
2011/02/17 23:04:23
Jedno proste zastrzeżenie: schemat jest dobry, ale z tak zdobytych pieniędzy nie tak łatwo skorzystać... Stowarzyszenie podlega Ustawie, pieniądze można wykorzystać tylko na cele statutowe. Owszem, można sobie jako prezesowi i rodzinie jako innym funkcyjnym wyznaczyć pensje, ale poza nimi tak zwyczajnie wypłacić pieniędzy nie wolno...
-
Gość: , *.ip.netia.com.pl
2011/02/17 23:41:52
Ale można kupić stowarzyszeniu na przykład służbowy samochód, którym będzie się dojeżdżać na rozprawy ;)
-
Gość: , *.nat.umts.dynamic.eranet.pl
2011/02/18 08:15:26
Tak i dom z basenem z woda termalna można kupić tam będzie siedziba!!!!
Już takie głupoty piszecie ze mi słabo!!!
Weź człowieku jeden z drugim poczytaj cokolwiek na temat stowarzyszeń a potem pisz swoje "mądre" wypociny!!!
A może zamienmy temat bloga z"jak zarobić ćwierć miliona w rok?" ,na " co kupić za ćwierć miliona w rok?" i masz pole do popisu "gościu 87-205..."
-
Gość: jj, *.echostar.pl
2011/02/19 09:03:24
tych głupot już się nie da czytać
-
Gość: tr, *.net.stream.pl
2011/02/19 21:58:42
nie ufam ludziom z taką bródką jak Pan Miączyński..
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/05/13 09:55:29
Nie wiem jak można popierac te stowarzyszenia i nazywac przedsiębiorców złodziejami i oszustami. Zobaczcie ile jest tych zabronionych klauzul i co chwil dochodza inne. Jak jednoosobowa firma z obrotami na poziomie 10 000zł miesięcznie ma to opanować. Zobaczcie ile tych "zabronionych" klauzul jest na stronach najwiekszych polskich sklepów - Agito.pl, Komputronik.pl cz Merlin.pl - tych firm cwaniaczki nie pozywaja. Pozywaja małe firemki, o których z góry wiadomo, ze nie będa sie bronić w sądzie. Gdyby tym oszustom chodziło o dobro klientów to by wysyłali nie pozwy a zwykłe pisma z prośbą o poprawienie regulaminu. Mogliby też zawierać ostrzeżenia - np nie poprawicie w 30 dni to skierujemy sprawę do sądu. mogliby też umiescić przykładowe poprawne regulaminy. Rzeczywistość wygląda inaczej - wysyłaja setki pozwów a potem pisza maile - możemy wycofac pozew ale jak zapłacisz - i to jest uczciwe??? Nie rozumiem jak mozna coś takiego popierać. Jak dla mnie niczym sie to nie różni od bandyty z kijam przychodzącego po haracz...
-
2011/07/08 22:53:32
To nie haracz tylko "dobrowolna wpłata", bo jak nie to zapłacisz 10 razy więcej w sądzie, który ma ręce związane prawem. Ten nieuczciwy proceder prawniczy stał się już obiektem zainteresowania UOKIK. Prawo ma służyć przedsiębiorcom i Konsumentom, a nie mafii prawniczej, która w podły sposób żeruje na firmach. Oni nie wskazują błędów w regulaminach, nie zależy im na dobru Konsumentów. Oni składają pozew i żądania zapłaty "dobrowolnych kwot" - niezgodnie z resztą z prawem.

Zastanawiam się jak by się czuł rodzic, któremu urzędnik zabrał prawa do opieki nad dzieckiem tylko dlatego, że ma w domu pasek?
Pomyślcie "oburzeni Konsumenci" - czy Wasza aprobata tym nieuczciwym praktykom ma sens.
-
2011/07/09 09:53:24
Dlaczego nie wypowiadają się tutaj Klienci tych "okrutnych" sklepów którzy zostali oszukani? Gdyby jakiś sklep swoim regulaminem naraził na koszty Klienta to jak najbardziej powinien ponieść karę. Prawda jest jednak inna. Przy obecnej konkurencji sklep nie może sobie pozwolić na nieliczenie się z Klientem, gdyż straci wtedy nie tylko jego, ale i innych potencjalnych poprzez złą opinię. Większość tych niedozwolonych klauzul nie jest wykorzystywana przez sklepy, jak np. "zastrzegamy sobie prawo do zmiany regulaminu". Jak często robi się takie zmiany? Raczej nie za często.
Piszecie tak jakby nie było na świecie nieuczciwych Klientów, a jedynie bandyckie sklepy szukające okazji do oskubania Klienta.
-
Gość: Kowalski, *.home.aster.pl
2011/07/09 21:54:11
Niedługo pojawi się świetne narzędzie dla przedsiębiorców - WYSZUKIWARKA NIEDOZWOLONYCH KLAUZUL w regulaminach i umowach.
Zamiast płacenia prawnikowi albo spędzenia samemu kilkunastu godzin przy sprawdzaniu czy w regulaminie nie ma żadnej klauzuli niedozwolonej (jest ich już prawie 2 500) wyszukiwarka ZA DARMO poda nam informacje, czy mamy taką klauzulę czy nie w naszym regulaminie.
Można się już zapisać na listę pierwszych użytkowników klauzuleniedozwolone.pl/
-
Gość: Ja to sem, *.strefa.com
2011/07/12 18:15:13
widać, ze są tutaj tylko klienci sklepów. Nidozwolone klauzule to nie zapis ... po otrzymaniu przesyłki oddasz mi swoją małoletnią córkę na tydzień... tylko zapisy typu ... nie odpowiadamy za opóźnienia wynikłe na skótek firm przwozowych ... bo to najczęstrzy błąd. No bo jak? mam odpowiadać za to, ze poczta zgubi przesyłkę a klient miał jechać na wakacje ze sprzętem i nie pojechał, lub coś w tym stylu. I gdzie tu oszustwo? kto kogo miał by oszukać w tym momencie? piszecie głupoty jadąc po przedsiębiorcach, którzy starają się Wam uprzyjemnić życie, abyście nie stali w kolejkach po żelazko, żeby nie trzeba było jechać do sąsiedniego miasta by moze dostać coś co tylko w Warszawie? Powagi mości Psństwo !!!
-
Gość: Lucka, *.datech.com.pl
2011/09/30 15:19:14
Ja przestudiowałam przepisy, klauzule zabronione, kodeksy - wszystko - stworzyłam nasz własny regulamin, a i tak UOKiK stwierdził, że są zapisy nieprawidłowe - a co z 2tygodniami pracy??? Nic. Będzie kara. Pomocy żadnej, nawet wyjaśnienia, dlaczego np. zapis "o konieczności powiadomienia nas przez abonenta o zmianie adresu" jest nieprawidłowy??? [nie jestem jasnowidzem i nie olśni mnie, że Kowalski mieszka teraz w innym mieście i nie otrzymuje moich powiadomień, ani info o umieszczeniu w KRD :/ ] Psu o ogonek to rozbić :/ A tu jeszcze ktoś miałby mnie naciągać?! 250zł mogę dać za 100% poprawny regulamin :p
-
Gość: stefan fspanialy, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/04/10 23:50:18
teraz juz wiem skad w polsce coraz wiecej inwalidow i nieszczesliwych wypadkow hahahaah
-
Gość: Kamilesp, 46.45.108.*
2012/06/14 10:00:14
A ciemny lud nie rozumie... no masakra.
Przecież ta "fundacja" ma głęboko w d... konsumenta!!! Wyszukują/sklepiki firmy które w regulaminie maja błąd (świadomie lub nie świadomie) i tak jak sporo osób zauważyło przeważnie jest to Pan Mietek który sprzedaje np figurki porcelanowe, który jest człowiekiem uczciwym i z całkiem szczerymi chęciami ale nie do końca zna się na tysiącach przepisów!!! I ten człowiek nigdy nikogo nie oszukał, nikogo nie okradł a mimo to trafia do Sadu i musi zapłacić za ... no własnie za co ???
-
Gość: jaga, *.futuroexito.pl
2013/01/02 23:10:57
Uwaga!
Na osoby składające masowo pozwy na małe firmy stosujące niedozwolone postanowienia w regulaminach sklepów
- bardzo często mali przedsiębiorcy robią to nieświadomie.
Firmom zależy na Kliencie i na tym by do nich wracał- by był zadowolony zarówno z towaru jak i z obsługi. Często jednak małe firmy- regulaminy bezmyślnie kopiują i nieumyślnie popełniają wykroczenie- wpisując klauzule niedozwolone.

PRAWDA- za nieświadomość trzeba płacić!- firmy powinny być karane za łamanie prawa- czy to pieniężnie czy w pouczeniu- to kwestia już Sądu.
PRAWDA- przedsiębiorca powinien znać prawo i je respektować!
PRAWA KONSUMENTÓW to rzecz nadrzędna! i powinniśmy wszyscy- przedsiębiorcy- o nie dbać.

"Biznes polegający na wyciąganiu pieniędzy od małych firm, które mają w regulaminach lub umowach klauzule niedozwolone, kwitnie od ubiegłego roku. Zarabiają na tym m.in. specjalnie w tym celu tworzone stowarzyszenia" - i o tym jest głośno w mediach
Ale czy wiecie....
iż istnieją na rynku potencjalni Klienci- masowo składające pozwy do Sądu z w/w tytułu na firmy- głównie sklepy internetowe- zarabiając na tym!

Mechanizm jest prosty pozew o uznanie postanowienia za niedozwolone składa profesjonalny pełnomocnik- adwokat wynajęty przez potencjalnego Klienta. Jeżeli pozwana firma przegra, musi zapłacić koszty zastępstwa procesowego (360 zł za sprawę do max 6- krotność tej kwoty). Niedługo kwota ta ma być znacznie zmniejszona! ale na razie osoby te masowo składają pozwy!
PRZEPIS na sukces!-
1. wystarczy w wyszukiwarce wpisać daną klauzule niedozwoloną do tego sklep i regulamin.... wyskakuje kilkanaście firm
2. znajomość prawnika- nie gardzącym żadna sprawą- nie przejmującym się etyką!
wystarczy raz napisać pozew a potem jak leci wypisywać pozwy, zmieniając dane pozwanego- ewentualnie treść klauzuli- jest ich sporo na uoik.pl
3. sąd przyjmuje sprawę- bądź co bądź to "potencjalny klient" urażony i skrzywdzony przez firmę danym postanowieniem, który chciał zrobić w sklepie zakupy, ale nie mógł bo przeraził się danym punktem regulaminu, bardzo go krzywdzącym;)
4. w większości przypadków właściciele małych firm nie odpowiadają na pozew- nie bronią się- wiedzą, że w/w Pan i jego pełnomocnik mają rację- nieświadomy przedsiębiorca miał klauzule niedozwoloną w regulaminie- przyjmuje więc karę "na klatę" (wyznaczona kwota zastępstwa procesowego + wpis do rejestru +/- 1000-1500 zł)- dla drobnych przedsiębiorców to dotkliwe kary!

no i koniec...

Pytanie tylko:
czy takie postępowanie "potencjalnego Klienta" i jego pełnomocnika jest etyczne?
czy w rzeczywistości mają oni na celu obronę praw konsumentów?
czy nie ma tu łamania podstawowych praw, wartości jakimi uoik się kieruje, tj.
iż stowarzyszenie, itp. osoby składając pozwy do Sądu nie powinny za tym procederze zarabiać!
Pełnomocnik- prawnik- to zawód- więc zgoda on musi z czegoś żyć
... ale jeżeli robi to masowo ze swoim klientem, który wysyła pozwy z "biurka do wynajęcia"- nie z siedziby, nie z miejsca zameldowania czy zamieszkania (może Klient boi się odwetu przedsiębiorców- musi się ukrywać- bidulka:(
mi tu jednak bardziej podchodzi naciągaczem, który znalazł lukę prawną i postanowił się nachapać w imię prawa!)!
Według mnie na takich adwokatów należy składać zawiadomienie do RADY ADWOKACKIEJ o nieetyczne postępowanie- niech uwieczni się to w ich życiorysie!- co zalecają inni adwokaci i prokuratorzy

a pod koniec o kim mowa...
My ostrzegamy przed Panami:
Krzysztof R. i Radosław K. (Katowice)
biurko do wynajęcia- ciekawa lokalizacja- ciekawych firm: parabanki jak AMBER- NOVA NEW, mini pożyczki, skupy długów- cała szajka- ul. Jagiellońska 16/7 Katowice

może mieliście styczność z Panami?
a może znacie jeszcze inne osobliwości tego pokroju? piszcie
to ich czas! czas na ich reklamę!
-
2013/01/08 00:01:07
1) Ci, którzy tak się tutaj cieszą z kontrolowania przedsiębiorców inaczej zaśpiewają gdy nimi kiedykolwiek zostaną. Ale nie... zapomniałem, że im jest lepiej na ciepłej posadce, gdzie można pracodawcę-krwiopijcę poobrażać.

2) Przedsiębiorca ma prawo do błędu. I jak najbardziej powinien wszelkie klauzule niedozwolone usuwać z regulaminu. Ale jeżeli na rynku mamy 3-4 stowarzyszenia, które ścigają takie klauzule, KAŻDE może wystąpić do sądu o ich usunięcie i KAŻDA klauzula może być rozpatrywana osobno, to może to doprowadzić do sytuacji, że przedsiębiorca (najczęściej drobny) zostanie obciążony kosztami rzędu 3-6-12 tysięcy złotych. Dla bardzo, bardzo wielu firmy 12 tysięcy złotych to zysk wypracowywany przez 6-8 miesięcy. Takie pieniądze praktycznie mogą położyć mikroprzedsiębiorstwo i skazać przedsiębiorcę na dotkliwe długi.

I to jest nieetyczne. To, że ktoś weźmie sobie 300 zł za odstąpienie od pozwu, sprzedający zrobi porządek w regulaminie i każdy będzie zadowolony - to jest mrzonka i na tym stowarzyszenie nie zarobi!

Zarobić można dopiero na DOJENIU! Zastanówcie się czemu te stowarzyszenia nie ruszają dużych firm. Czemu duże sklepy internetowe często mają regulamin najeżony klauzulami niedozwolonymi (łatwo znaleźć). Bo stowarzyszonka się ich po prostu boją. Ich możliwości postawienia armii prawników, a to się stowarzyszeniom po prostu nie opłaca, lepiej zgolić frajera na kilka tysiaków i po sprawie.
-
2013/03/25 14:54:45
Ja dostałam 10 takich pozwów i nie widzę tu działania na rzecz ochrony konsumenta tylko wyciągnięcie pieniędzy od przedsiębiorcy. Gdyby zależało na ochronie konsumenta to wystarczyłby 1 pozew a nie osobny na każdy punkt regulaminu, a nawet na osobne zdanie z danego punktu. Inna sprawa jest jeszcze taka, że ciągle dochodzą do rejestru kolejne klauzule abuzywne, które niestety stawiają konsumenta niezwykle wysoko, a przedsiębiorca to niedługo będzie musiał chyba świadczyć usługi za darmo i robić wszystko czego klient zażąda.
-
Gość: Antek, *.internetdsl.tpnet.pl
2013/04/12 10:22:08
Uwaga na ofertę darmowego pozycjonowania nie dajcie się czytajcie; procreate.700pozwanych.pl/
-
Gość: saszka, *.ms.lnet.pl
2013/07/22 22:16:55
Baranki konsumenci, bronią Was? Mi Was szkoda, wpis zabroniony to np.
1.Zastrzegam sobie prawo do zmiany regulaminu. Jak mam go zmienić jak zmieni się prawo?
2. Fotografia produktu może różnić się nieznacznie od oryginału. Wiele produktów nie taśmowych ma różne odcienie.
I tak jest ze 2 tys pozycji, rejestr zawiera ponad 5 tys. A za kary jakie my poniesiemy zapłacicie w cenach Wy osiołki. Jedynie stowarzyszenia i radcy zarobią.
-
2014/05/20 13:55:26
"Teraz już fistaszki - zakładają Państwo Stowarzyszenie zajmujące się ochroną praw konsumentów. Wpis do KRS itp." - żeby założyć stowarzyszenie z wpisem do KRS, potrzeba 15 osób. To już nie takie "fistaszki". O całej potrzebnej do tego dokumentacji typu, statut, regulamin, uchwały, stenogramy z zebrań nie wspominając :)
Można też założyć stowarzyszenie zwykłe, bez wpisu w KRS, wystarczą wtedy 3 osoby, ale nie ma ono osobowości prawnej.