Piotr Miączyński
Od ponad dekady dziennikarz gospodarczy GW. Współautor książki "Fortuna po polsku" oraz „Łowców Milionów".
RSS


Blog > Komentarze do wpisu

Co zmieni przejęcie przez Auchan sieci hipermarketów Real?

Od tej transakcji trochę czasu minęło - niemiecki Real - sprzedał francuskiej sieci Auchan 91 hipermarketów w Polsce, Rosji, Rumunii i na Ukrainie, a także 13 galerii handlowych w Rosji i w Rumunii, odzyskując 1,1 mld euro.

Od kilkunastu dni czytam co to właściwie znaczy dla rynku handlowego. Jeśli chodzi o konsumentów to powtórzę swoje argumenty, które już wymieniałem w papierowej GW: każda konsolidacja handlowa jest dla nas zła.

Właściwie wszystkie sieci z pierwszej piątki największych w kraju (Biedronka, Tesco, Lidl z Kauflandem, Carrefour, Auchan) realizują coś, co można określić jako strategię dyskontową, czyli kładą duży nacisk na niskie ceny, wprowadzają dużo marek własnych i coraz bardziej ograniczony asortyment. Tak aby skoncentrować się na tym, co przynosi jak największe zyski. Na przykład nowo otwarty Auchan w Łomiankach ma o jedną czwartą mniej produktów niż w dotychczasowych sklepach.

Taka polityka ma dla klientów co najmniej dwie wady - ogranicza wybór produktów (do takich kilku wielkich sieci wejść może też mniejsza niż do tej pory liczba firm spożywczych), ponadto firmy muszą stworzyć dodatkowe linie produkcyjne: tańszych kiełbas, słodyczy, serów, specjalnie na potrzeby dyskontów. Są więc różnice w składzie albo skład jest podobny, ale opakowanie mniejsze. To dla klienta także nie najlepsza perspektywa.

To jednak jedna strona medalu. Przy okazji transakcji od razu ruszyło mnóstwo spekulacji kogo to teraz Auchan nie kupi. Oczywiście wymienia się głównie małe i średnie formaty sklepów, bo w Polsce Francuzi prężnie działają w hipermarketach ale bardzo słabo idzie im w segmencie supermarketów. Kojarzy ktoś taką markę jak Simply Market? No właśnie.

Otóż wygłoszę obrazoburczą tezę - Auchan długo w Polsce nic nie kupi. Z bardzo prostej przyczyny - zanim przeżuje te 54 hipermarkety Reala to dużo wody w Wiśle upłynie.

Auchan będzie teraz przypominał wielkiego pytona, który zjadł równie wielką krowę. Włączenie tylu sklepów do swoich sieci, przebrandowanie ich, zmiana łańcucha logistycznego, nowe kontrakty z dostawcami, zmiany w układzie sklepów, zamknięcie części placówek zajmą menadżerom tyle czasu, że otrząsną się z tego za jakieś trzy lata.

Jeśli w ogóle. I wcale nie jest powiedziane, że ta transakcja zakończy się sukcesem. Po pierwsze sam segment hipermarketów w Polsce ma poważne problemy i tak naprawdę każda sieć zastanawia się w jakim kierunku rozwijać dalej ten format (pomóc może tu trochę sprzedaż przez internet).

Po drugie Real przejmując kilka lat temu od Grupy Casino - 26 sklepów Geant poległ właśnie na operacji włączenia ich w swoje struktury. To samo teraz grozi Auchan.

Biorąc pod uwagę dotychczasowy przebieg budowania biznesu w Polsce - Auchan był siecią, która preferowała wolny, organiczny rozwój. Krok po kroku ale stabilnie zwiększała przychody, budowała swoje centra etc. Teraz rzuciła się nagle na głębokie wody.

Ważnym elementem tej transakcji jest również część rosyjska. Trochę mam wrażenie, że Auchan owszem kupił sklepy od Reala aby wzmocnić się w Polsce ale równie ważnym argumentem było 14 hipermarketów w Rosji z którą francuska sieć wiąże wielkie nadzieje (ma tam koło 50 sklepów).

W tym wszystkim brakuje mi jednej rzeczy: szkoda, że w tym gronie wielkich sieci działających w kraju - nie ma choć jednej z Polski. Wiem, wiem jest Lewiatan - ale franczyza to nie to samo.

czwartek, 13 grudnia 2012, miaczynski
Tagi: real Auchan

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: xBiafra, *.bpcentrum.net
2012/12/13 15:45:08
Jesli hipermarkety pojda w ograniczenie asortymentu i zjazd do poziomu dyskontow to polegna. Pojde do Lidla, Biedronki zamiast jechac do Auchana czy Tesco, bo jest poprostu blizej. Wybieram hipermarket tylko ze wzgledu na szeroki wybor.
-
Gość: le Ming, *.home.aster.pl
2012/12/13 17:40:51
"Na przykład nowo otwarty Auchan w Łomiankach ma o jedną czwartą mniej produktów niż w dotychczasowych sklepach."

Bezkrytycznie powtarza pan bzdurę, która nie wiem skąd pojawiła się w Internecie, ale wiem, że została przy okazji otwarcia Auchan w Łomiankach OFICJALNIE ZDEMENTOWANA przez ichniejszą rzeczniczkę prasową czy inną "specjalistkę ds. kontaktów z mediami". Asortyment w Łomiankach ma być identyczny jak w innych Auchanach.
-
Gość: Iwona, 78.8.172.*
2012/12/13 21:15:15
A oni sie przejmują hipermarketami. Teraz to za późno-trzeba było przejmować sie 20lat temu. Teraz to coś innego można fajnego zobaczyć-co myslicie? :

allegro.pl/l-instant-de-guerlain-zestaw-edp-perf-ml-perf-zel-i2860114067.html
i
allegro.pl/echo-wom-davidoff-zestaw-perfum-jedyny-rzadki-i2863537122.html
a takich rzeczy jeszcze nie widzieliście-zobacz co znalazłam i co pasuje do perfum:
bezzapachowe deo a-p na kryształkach :)-WOW- LIKE
allegro.pl/bionsen-japonskie-krysztaly-spa-62zl-prosto-z-uk-i2862137034.html
czy macie ciekawsze rzeczy do oglądania?
-
Gość: Artek, *.dynamic.chello.pl
2012/12/14 07:14:31
Drożej raczej nie będzie. Real moim zdaniem jest najdroższy, jeśli chodzi o duże sklepy sieciowe. W miarę atrakcyjne są wyłącznie ceny "gazetkowe".
-
Gość: ww, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/12/14 08:41:54
Aktualne ceny w Realu to poza wyjatkami promocyjnymi są tak wydokie iz taniej kupić w sklepiku osiedlowym.
-
Gość: cezarysilberman, *.www.wzieu.pl-studia-szczecin-nat2.wzieu.net
2012/12/14 08:52:18
Ja tam jestem zadowolony, bo auchan ma dużo lepszą obsługę klienta niż real, a przy zbliżonych we wszystkich marketach cenach, to właśnie to decyduje o tym gdzie zrobię zakupy.
-
Gość: , *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl
2012/12/14 08:55:13
Ależ jest duża sieć sklepów, która ma polskiego właściciela! To POLOmarket. Jeśli ktoś chce wspierać rodzimy biznes - to warto właśnie tam robić zakupy ;)
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/12/14 08:59:09
Zapraszam do rankingu cukierków, dodawajcie swoje ulubione słodycze i oceniajcie inne
niechwiedza.pl/kategorie/obiekty/64 :)
-
Gość: Znajomy, *.208.c86.petrotel.pl
2012/12/14 09:03:00
Szkoda, że nikt nie przejmuje się przejęciem Eurocash firmy Tradis. Wszystko zgodnie z przepisami, a handel hurtowy prawie w jednym ręku. W drugim handel detaliczny. A właściciele z jednego kraju.
I wszystko wg UOKIK w porządku. Nie wspominając o likwidacji setek miejsc pracy...
-
2012/12/14 09:03:20
Auchan to jedyny hipermarket w Polsce, reszta to badziewia gdzie trzeba płacić za reklamówki.
Mam nadzieję, że carefour, leclerc i tesco też zbankrutują i przejmie ich Auchan.
-
Gość: Darkas, *.208.c86.petrotel.pl
2012/12/14 09:03:22
Szkoda, że nikt nie przejmuje się przejęciem Eurocash firmy Tradis. Wszystko zgodnie z przepisami, a handel hurtowy prawie w jednym ręku. W drugim handel detaliczny. A właściciele z jednego kraju.
I wszystko wg UOKIK w porządku. Nie wspominając o likwidacji setek miejsc pracy...
-
2012/12/14 09:06:05
klientom Real w polsce przejęcvie tej firmy przez Auchan daje sznase normalnosci

bo REAL to najgorsze hipermarkety jakie kiedykolwiek widziałem
-
rvb
2012/12/14 09:07:39
Zastanawia mnie co z programami lojalnościowymi.
Real współpracuje z Payback a Auchan ma Skarbonkę - z czegoś muszą zrezygnować.
Auchan niedawno odnowił Skarbonkę wydając nowe karty.
Jeśli chodzi o Payback, to nie ma za bardzo partnera, z którym mogliby współpracować.
Wszystkie większe sieci mają swoje programy.
-
2012/12/14 09:09:56
Real był bardzo słabą siecią.
Mieszkam w pobliżu trzech wielkich marketów - Reala, Tesco i Auchan.
Do Reala mam najbliżej, ale co z tego, jeśli ich sklep po prostu był koszmarny - zaopatrzenie byle jakie, ceny z kosmosu a obsługa jak za komuny.
-
Gość: Emperia, 212.191.130.*
2012/12/14 09:16:25
Siecią z kapitałem przynajmniej częściowo polskim (akcje notowane na giełdzie, gdzie są i inwestorzy polscy i zagraniczni) jest sieć Stokrotka (Emperia). Ja kupuję właśnie tam (w sumie dlatego, że sam mam ich akcje, więc im więcej zarobi sieć tym większą dywidendę dostanę)
-
Gość: SAS, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/12/14 09:23:39
...w tym gronie wielkich sieci działających w kraju - nie ma choć jednej z Polski...
Zbyt mało nakradli w tej branży, aby otworzy siec polskich hipermarketów.
Tu potrzebny jest naprawdę duży kapitał i know how.
Dlaczego? Bo nie ma rządowych kontraktów, zamówień lub prywatyzacji.
Kluczyk czy inni na K mają gdzie indziej miód.
-
Gość: Kelus, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/12/14 09:35:52
Pierwszy raz czytam wpis tego autora i pierwszy raz pochwalił się logiką w treści. Brawo ale podejrzewam, że to tylko wpadka dziennikarska, reszta znowu będzie na kiepskim poziomie.
-
Gość: radar, 78.10.87.*
2012/12/14 09:56:01
Jeśli chodzi o Wrocław to ja widzę same plusy. Real na Psim Polu nadaje się tylko do wyburzenia. Syf do kwadratu, kolejki do kas, drogo. Moja noga więcej tam nie postanie. Za to Auchan na Bielanach: tanio, czysto, duży wybór towarów.
-
Gość: ziomijmy, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/12/14 10:00:08
"W tym wszystkim brakuje mi jednej rzeczy: szkoda, że w tym gronie wielkich sieci działających w kraju - nie ma choć jednej z Polski." Co to za XIX wieczny zabobon??? Won do gazety polskiej pissdzielcu!!!!!11 Od takich tekstów to już krok do gett ławków i ustaw norymberskich. Adam tego kogoś zatrudnia??

PS. to ironia ;)
-
Gość: ooooooooooooooo, *.dynamic.chello.pl
2012/12/14 10:02:26
Auchan jest w pewnym sensie "franszyzowy". W takim, że asortymentem, układem półek itd zarządza dyrektor hali. Każda hala jest więc osobnym bytem. Nie ma więc za bardzo mowy o nowoczesnym zarządzaniu kategoriami produktów, wdrożonym w pozostałych sieciach.
-
2012/12/14 10:02:56
ciekawe jaką polską sieć autor chciałby 'tu' widzieć. Zachodnie sieci miały cały powojenny czas na budowanie swoich struktur. Dzisiaj Niemiec przejmuje Francuza, Francuz Niemca tylko po to żeby nie płacić podatków.

Dziękuję autorowi, że wspomniał o produktach marki własnej !!! ALBO INNY SKŁAD, ALBO MNIEJSZE OPAKOWANIE !!!
Mnóstwo ludzi cały czas uważa, że w marketach są te same produkty - tylko opakowanie jest inne.
Mąka ta sama ? bo ten sam producent ? serek... śmietana...
tylko dlaczego ciasto się nie udało, albo mam po nim zgagę
-
Gość: zag, *.dynamic.chello.pl
2012/12/14 10:10:14
Współczuję Auchan, bo kupili kota w worku. Real od dwóch lat realizował strategię, aby oddzielić się od spółek serwisowych - każdym możliwym kosztem. W rezultacie kontrakty zostały podpisane pod kreską, co będzie trudno odwrócić, bo skoro mniejszego było stać na super stawki, to większego tym bardziej. Do tego dochodzi maksymalnie zdemotywowany personel, zmęczony już ciągłymi zmianami które niszczą tą firmę od 2008 roku. Winni tej sytuacji "robię karierę" poza firmą, ale to tym bardziej irytuje że "top managerowie" zniszczyli tę firmę, wpadki interpretują jako sukcesy, i idą do innych korporacji gdzie dalej działają.
Co do linii technologicznych, to większość producentów nie stać na tworzenie linii technologicznych tylko dla marek własnych. Dlatego zazwyczaj tylko podstawiają inne opakowania do tych samych produktów. To jest tańsze rozwiązanie.
-
2012/12/14 10:19:15
grzejecie się tematyką marketów... nigdy nie byłem klientem wymianych tu sieci. Jeśli tam zaglądałem to bardzo sporadycznie z prostego względu - CENY !!!
Tam w przyzwoitych cenach można dostać tylko produkty gazetkowe - na pozostałych się słono przepłaca. Jeśli mam więc odpalać auto by pojechać do marketu i zrobić cały wózek zakupów (bo wyjazd po kilka produktów za drogo kosztuje) tym przepłacać za produkty niegazetkowe - to zdecydowanie wolę pójść do sklepu 50m od miejsca zamieszkania i kupić co rzeczywiście mi jest potrzebne.
Poza tym uważam, że w marketach i dyskontach kupuje motłoch... sorry

Wybieram regularnie sklepy osiedlowe.
-
Gość: ZWO, *.home.aster.pl
2012/12/14 10:23:05
A ja bym wolał więcej opartego na faktach i analizach poważnego dziennikarstwa. Bo ten tekst to bełkot nadętego widzimisię pana autora. Nie opartego na żadnych danych. Wiecznie ma za złe, wiecznie niezadowolony, wiecznie widzi czarno. A jakichś analiz i porównań, choćby z krajami, gdzie takie koncentracje dawno już się zakończyły to ani śladu.
-
Gość: pawellll, *.warszawa.vectranet.pl
2012/12/14 10:30:14
a ja jestem już zmęczony hipermarketami i marketami. nie mam zamiaru tracić swojego czasu na dojazd do nich i staniu później do kasy w wielkiej kolejce(kas 50-100 czynne jak zwykle 10). paliwa też za darmo nie dają. zakupy w wielkich marketach robię 3-4 razy w roku. na co dzień korzystam ze sklepów osiedlowych(pieczywo itp) bazarku i biedronki (chyba jedyna sieć w Polsce która zatrudnia swoich pracowników na normalną umowę o pracę, i jakoś nie bankrutuje z tego powodu) która mam 3 min od siebie. mam obok siebie też małe tesco, ale tam nie ma kto obsługiwać kas i kolejki do nich są o każdej porze dnia. skoro tesco nie stać na dodatkowych 2-3 kasjerów to mnie nie stać na tracenie czasu u nich
-
Gość: Kamil, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/12/14 10:32:38
Co za bełkot, ile Panu za te bzdury płacą? bo chyba mało bo żadnych rzetelnych rzeczy tutaj nie ma. Nowe linie produkcyjne ? buahahaha dobry żart, wie Pan ile by to kosztowało taką firmę. Zobacz Pan kto te niby nie markowe produkty robi dla biedronki ? Zobaczy Pan wszystkie znane firmy, które sprzedają to samo pod swoją marką i to samo dla biedronki. Auchan jest najtańszy tańszy na produkcie wartym 5 zl o 1 zl w porównaniu do Tesco, Reala czy Carfura i to własnie boli ich najbardziej i płacą Panu za takie bełkoty dla niemyślących lemingów i gimbusów
-
2012/12/14 10:33:55
wow, ten telefon wygląda jak samochód wyścigowy, tak fajne i niesamowite. tak ciekawe, prawda? zobacz: www.coolseason.com/1-8-quot-Russian-Keyboard-2-Sim-Candybar-Phone-with-Bluetooth-and-FM-Camera-Red.html?utm_source=mzee&utm_medium=forum&utm_campaign=wcm
-
Gość: Moniek, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/12/14 10:36:00
>W tym wszystkim brakuje mi jednej rzeczy: szkoda, że w tym gronie wielkich sieci >działających w kraju - nie ma choć jednej z Polski. Wiem, wiem jest Lewiatan - ale >franczyza to nie to samo.

Ani jednego konkretnego zdania... i jak zwykle żadnych liczb. Jednak kończący, zacytowny powyżej komentarz zasługuje na specjalną nagrodę Prezesa Kaczora bądź Premiera Z-gliny.
Najwyraźniej nie wystarcza Panu LOT za miliard PLN i śni się jeszcze "nieodżałowane" MHD. Może dziadkowie opowiedzą Panu trochę historyjek o tej zacnej czysto POLSKIEJ sieci.... Przydadzą się Panu jak znalazł na członka kandydata PISUARU...

A tak na poważnie.... Parę dni temu czytałem, że w czasie swojej 10 letniej działalności na szwedzkim rynku LIDL DOŁOŻYŁ...... 1,5 MLD PLN.. Podobnie znane i u nas NETTO... zanim pożegnało się ostatecznie... Na znacznie mniejszym rynku..
W tej branży trzeba mieć bardzo głębokie kieszenie... i to niekoniecznie po to żeby zarabiać ale po to by mieć z czego dokładać...
-
Gość: swiathp, *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl
2012/12/14 10:36:57
w hipermarketach takich rzeczy nie kupisz
allegro.pl/listing/user.php?us_id=15526927
-
Gość: klient, 89.174.54.*
2012/12/14 10:39:02
A Piotr i Paweł? Jedyna chyba polska sieć?
-
Gość: public enemy uk, *.tktelekom.pl
2012/12/14 10:51:54
przyjacielu, mądrze piszesz - proszę Cię zajmij sie losami Warszawiaków z których 90% skazanych jest na korzystanie z sieci kablowej UPC ( która wykupiła Aster )
Gdzie był urząd regulacji telekominiakcji ? kto dopuścił do dykatatu jednej sieci w całym 2 mln mieście ? to ewenement na skalę europejską.
-
Gość: dsgfdsfg, *.internetdsl.tpnet.pl
2012/12/14 11:02:30
Piotr i Paweł oraz Alma :)
-
Gość: anka, 80.50.234.*
2012/12/14 11:08:10
Nie zgadzam się co to tego, że dla dyskontów producenci produkują inne gorsze towary niż sprzedawane pod marką własną. Mam znajomego produkującego kosmetyki dla Biedronki i sprzedawane pod marką własną. Mają identyczny skład. Biedronka ma znacznie bardziej wyśrubowane wymagania niż Rossmann.
-
Gość: yyyy6, *.internetdsl.tpnet.pl
2012/12/14 11:10:14
Ostatnio ceny art. spożywczych w REAL dorównały a nawet i przewyższyły ceny ze sklepów Społem :)
-
Gość: Trader, *.mofnet.gov.pl
2012/12/14 12:01:39
POLOmarket to polska sieć dużych sklepów. Dosyć niezłe ceny.
Real może i droższy niż Auchan ale jakoś wolałem Reala. Układ sklepu, grafika, wygląd, porządek. Kolejek prawie brak. W Auchanie towary bardziej naćkane i bajzel. No i dają foliowe reklamówki gratis a to już niemodne.
-
2012/12/14 12:05:16
Kiedyś robiłem zakupy tylko w Realu bo mam najbliżej. Dwa late temu przy okazji zajrzałem do Leclerca. Moje zdziwienie było duże, bo za zakupy na poziomie 300-400 zł zapłaciłem ok 50zł mniej niż w Realu. Leclerc w porównaniu z Realem to inny świat. Teraz mimo, ze mam dwa razy dalej jeżdżę do Leclerca.
-
Gość: Robert, *.elartnet.pl
2012/12/14 13:43:39
Auchan to jedyny market w którym nie bałem się kupić świeżej ryby (jeszcze w Macro ale to nie supermarket). Jeśli Auchan będzie prowadził te sklepy tak jak swoje to tylko się cieszyć...
-
Gość: witek, *.cable.smsnet.pl
2012/12/14 13:52:22
Uwielbiam Auchan! I kasę miłą. Super wynalazek. Generalnie nie przepadam za ludźmi, jak słyszę te ich "w czym mogę pomóc", albo "dlaczego wziął Pan tani kabel HDMI? Tutaj proponuję panu pozłacany", to mnie szlag trafia :) Idę do kasy miłej jeszcze włączam język angielski i jest git!
-
Gość: cynik, *.cgsa.com.pl
2012/12/14 13:59:55
Dziękuję za zdjęcie z tymi "ŁAŁAMI". Moja noga więcej tam... A byłem od lat ich klientem, zostawiając sporo grosza. Ta dekoracja dekretuje Auchan jako sklep dla szczyli.
-
Gość: iwona, *.warszawa.mm.pl
2012/12/14 14:02:31
Autor tekstu zapomnial o Marcpolu? Wszak to slynne <<dobre bo polskie>>?
Co prawda ceny wiekszosci artykulow z sufitu, ale drob i mięso bywa w dobrej cenie,
tylko trzeba uwazac na ekspedientki - lubią zapakowac w folię nieswieze mięcho
i patrząc mi w oczy podają siateczkę - a w domu - o fuuuuu! a paragon wyrzucony.....
-
2012/12/14 14:26:06
te sklepy są ok, ale nie ma to jak zakupy na początku lat 90.

empiro.blox.pl/2010/03/Oldschool-Dzien-z-zycia-oryginala-1990.html
-
2012/12/14 14:38:20
Zainteresuj sie rodzimą siecią TOPAZ
-
Gość: jakub, *.play-internet.pl
2012/12/14 14:40:23
Ograniczenie asortymentu dla utrzymania niskich cen wcale nie musi nieść ze sobą obniżenia jakości. Wielka sieć handlowa zamawiając u producenta wielką ilość produktu potrafi obrotem utrzymać niską cenę detaliczną przy wysokiej jakości. Producent zawsze wybierze mniejszy zysk jednostkowy, aby tylko interes się kręcił, co w sumie przyniesie wysoki dochód producentowi, handlarzowi i ochroni kieszeń klienta detalicznego, który własnie w takich krajach jak Rumunia, Albania, Polska ceni sobie to najbardziej.
-
Gość: mima, *.adsl.inetia.pl
2012/12/14 14:42:34
Jesli bedzie tam asortyment w wiekszosci tylko firmowy Auchan to ja dziekuje. I tak juz rzadko robie zakupy w marketach, jedynie wody mineralne i chemia, szal minal, przerzucialm sie na zakupy na ryneczku, lepsze, smaczniejsze, polskie, czesto tansze... jedyna wada to taka, ze codzienni wracam do domu jak wielblad z siatami w rekach, a nie pakuje do auta jak w markecie. Szkoda Reala, wole niemiecka jakosc od francuskiej, jesli mam wybierac. Ale... wspieram polskich producentow.
-
Gość: tajemnicapanstwowa, *.static.espol.com.pl
2012/12/14 14:46:24
jedno zdanie o tym w temacie jak z tytulu (jakby nikt nie wiedzial, ze koncetrancja pomniejsza konkurencje), a potem wynurzenia autora na zasadzie "bo mi sie wydaje".

@public enemy uk
bo nie ma czegos takiego. od takich rzeczy jest UOKiK (UKE nie zajmuje sie w ogole koncentracjami), a w Warszawie na 100% dziala tez TP, Netia, operatorzy satelitarni, komorkowi, o mniejrzych, nierzadko tanszych alternatywach nie wspominajac... konkurencja jest.
-
Gość: tajemnicapanstwowa, *.static.espol.com.pl
2012/12/14 14:47:46
a przepraszam.

to jakis "madry" copyfighter wrzucil na glowna GW link z tytulem o niekorzystnym efekcie dla klientow.
-
Gość: Paweł, *.ssp.dialog.net.pl
2012/12/14 14:52:15
Ależ wcale nie jest źle, w dobie internetu można kupić i w Auchan i poza tym hipem, np. znalazłem:

coś dla siebie i taniej niż w realu/w realu kosztowąły 54zł:P/ czy Auchan:
allegro.pl/gillette-mach3-oryginalne-nozyki-4szt-od-mark-y-i2862260664.html
coś ekskluzywnego dla mężczyzny:
allegro.pl/very-irresistible-givenchy-manedt50ml-show-gel75ml-i2863999147.html
coś co mnie zachwyca także i jest dla mnie i dla żony:):
allegro.pl/yves-rocher-edc125ml-werbena-unisex-cud-swiezosci-i2866682452.html
a na dodatek jak ktoś szuka taniego produktu ale nie typu podróbka udająca oryginał-po prostu tanio i nieźle to:
allegro.pl/tropical-sunset-wom-edt100ml-perfume-uk-od-mark-y-i2870522521.html
a to jest najbardziej zastanawiające-antyperspirant, ale nie antyperspirant-i bez rakotówrczego aluminium-wiec dla kobiet bezpieczne a dla mężczyzn idealne, dodatkowo 1 wystarcza aż za 5 normalnych dezodorantów i jest bezzapachowe!:
allegro.pl/bionsen-japonskie-krysztaly-spa-62zl-prosto-z-uk-i2862137034.html

wiec uważam że nawet w Polsce mamy już wybór:)
-
2012/12/14 16:44:54
Otwórz Pan sklep (polski) albo lepiej sieć i sprzedawaj Pan tam tylko to co najlepsze (polskie) z najszerszym asortymencie jaki jest znany ludzkiej rasie - żałosne!
-
2012/12/14 17:51:51
przyjacielu,wypisuje pan glupoty nie majac pojecia o temacie.Po co sie marnowac na jakims blogu,skoro jest pan madrzejszy niz ludzie z Auchan???
Ma pan w ogole pojecie,o jakiej organizacji pan mowi ???Jakimi pieniedzmi operujacej ??
W Polsc ejak zawsze : sprzataczka w szpitalu madrzejsza niz ordynator a portier w ministerstwie od premiera.
rece opadaja
-
2012/12/14 19:27:20
Rynek nie lubi próżni, jeżeli w Polsce będą 3 sieci marketów, to w końcu pojawi się jakaś kolejna sieć zagraniczna, o ile oczywiście format hipermarketów będzie jeszcze polaków interesował. Obecnie można zauważyć tendencje, w której duże zakupy codzienne robi się w dyskontach, do których można w miarę szybko dotrzeć i kolejka do kasy nie przekracza 6 osób, zakupy specjalistyczne (np. budowlane), robi się w dużych marketach budowlanych, a elektroniczne w media cośtam marktach, bądź internecie. To na czym przegrały hipermarkety to polityka mydło i powidło, owszem niech market ma szeroki asortyment ale bez przesady - bo najczęściej hipermarketowe telewizory czy opony to badziew, który automatycznie odrzuca od robienia w nich zakupów. Dodatkowo większości naszych hipciów przydałby się refresh taki jaki zrobiłą biedronka czy makro. Najgorzej jest moim zdaniem w Carrefourze i Realu. W tym pierwszym duża część asortymentu jest rzucana na palety, które się rozlatują, w tym drugim jest już po prostu staro.
-
2012/12/14 19:50:24
No tak, artykuł na poziomie absolwenta letnich kursów marksizmu-leninizmu. Bez słowa o konkurencyjności, dostosowania do rynku (klienta), nawiązania do oczekiwań akcjonariuszy (to jacyś debile chyba).
-
2012/12/14 22:32:23
Auchan ma sklepy 5-10 razy większe od sklepów Biedronki. Dwupiętrowy przy Górczewskiej jest 20 x większy od typowej Biedronki. Jakże może mieć taki sam asortyment? W Biedronce jest kilkanaście książek a w Auchan setki, itd, itd....
-
2012/12/15 00:11:00
Proponuje robić zakupy w sklepie zoologicznym w karme niż w tych marketach będzie zdrowiej.O przy okazji zwierzaczki po oglądacie he he
-
Gość: ciotka_ltd, *.threembb.co.uk
2012/12/15 02:02:34
Czys Pan zglupial? Do marketow jedzie sie po zarlo podstawowe (albo nawet zamawia on line z dostawa do domu). Po dobre jedzonko idzie sie do delikatesow czy sklepow specjalistycznych, co daje szanse utrzymania malym sklepom i spozywczemu rzemioslu.
Czys Pan Zachodu w zyciu nie widzial? Nie mial tam znajomych z klasy sredniej, ze tylko sladami proli raz na tydzien do Tesco?
A na sieci Auchan Polacy powinni sie uczyc i Auchan nasladowac. Raptem ze 30 lat temu byla to ledwie lokalna inicjatywa biednego jak mysz koscielna bretonskiego chlopstwa, ktore zebralo sie do kupy i zainicjowalo ciekawy, 'wielozawodowy' ruch spoldzielczy, zrzeszajac nie tylko chlopow, ale i miejscowych sklepikarzy, wlascicieli vanow etc. A dzis mamy to, co mamy. I...nie mamy juz tych biednych chlopkow z bretonskiej prowincji, bo to dzis udzialowcy Auchana (sklad ich do dzis jest mniej wiecej staly)..
TO Pana boli, he?
-
Gość: max, *.internetia.net.pl
2012/12/15 06:56:06
nie ma obecnie lepszego sklepu ktory ma mix towarow jak auchan w dobrych cenach wiec nie ma na co narzekac.
brytyjskie tesco sprzedaje gorszy towar.
-
Gość: , *.dynamic.chello.pl
2012/12/15 08:07:45
Co jakiś czas czytam ten blog i - może mam pecha - ale za każdym razem autor (celowo z małej litery) plecie bzdury niepoparte żadną logiczną argumentacją. Powtarza plotki zasłyszane w maglu, albo wręcz pisze o czymś, co mu się zdaje, a gdy czytelnicy zwracają na to uwagę, nie prostuje. Nie mówiąc już o tym, że z wysokości swojej ignorancji ten pan nie raczy odpowiadać na komentarze pod swoim tekstem. Nie umiem sobie wyobrazić, dlaczego coś takiego wisi na stronie głównej Gazety.
-
2012/12/15 08:12:15
Ten pajac tak o sobie pisze:
"Zacząłem pisać w momencie kiedy pani nauczycielka zabroniła mi się bawić pod ławka samochodem. Po pewnym czasie zaczęło mi się to nawet podobać. Mam nadzieję, że tak już zostanie".
Mam pretensje do tej nauczycielki. Lepiej żeby taki matoł bawił się samochodem, niż słowem. Nikt by nie wiedział, że istnieje i poruta byłaby mniejsza.
-
2012/12/15 08:12:36
Ten pajac tak o sobie pisze:
"Zacząłem pisać w momencie kiedy pani nauczycielka zabroniła mi się bawić pod ławka samochodem. Po pewnym czasie zaczęło mi się to nawet podobać. Mam nadzieję, że tak już zostanie".
Mam pretensje do tej nauczycielki. Lepiej żeby taki matoł bawił się samochodem, niż słowem. Nikt by nie wiedział, że istnieje i poruta byłaby mniejsza.
-
Gość: komorniczanin, *.softdesk.eu
2012/12/15 08:38:32
Moim zdaniem Auchan to w tej chwili najlepszy hipermarket. Najmniejsza ilość pomyłek cenowych, najniższe ceny oraz niemalże największy wybór. Mam na myśli Auchan Komorniki-Poznań, nie wiem jak jest gdzie indziej. Co z tego, że mam pod nosem biedronkę, małe tesco i inne sklepiki, jak i tak raz w tygodniu trzeba się wybrać do dużego po zakupy produktów, których we wcześniej wspomnianych po prostu nie ma, lub są, ale droższe.
-
Gość: Yo, *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
2012/12/15 09:00:06
Panie Autorze, nie ma Pan bladego pojecia o tej tematyce.
-
2012/12/15 09:22:36
Opinie wielu osób wypowiadających się najwyraźniej opierają się na stereotypach, lub na tym co było 5 czy 8 lat temu...
Otóż, przynajmniej w ostatnich latach, Real był jednym z tańszych hipermarketów, tańszym niż np. Carrefour, i dużo tańszym niż Tesco (które dawniej uchodziło za "tani sklep. Natomiast nie ulega najmniejszej wątpliwości że Auchan jest bezsprzecznie najtańszy w segmencie sklepów wielkopowierzchniowych, próbuje z nim konkurować jedynie Kaufland, choć trochę brakuje. Od dwóch lat prowadzę badania dla portalu dlahandlu.pl- co tydzień odwiedzam kilka sklepów, od hipermatketów po sklepy osiedlowe, spisując ceny dziesiątek różnych produktów. I to, a nie subiektywne wrażenia wynikłe z konstatacji że ulubiona wędlina czy kawa ostatnio gdzieś podrożała lub staniała, daje realne wyniki, o jakich jest sens dyskutować.
W przypadku sklepów wielkopowierzchniowych, cenowo kształtuje się to właśnie tak:
1. Auchan
2. Kaufland
3.długo, długo nic
4. Biedronka, Real
5. Carrefour, Lidl
6. Tesco
Natomiast prywatnie- najbardziej z tych wszystkich sklepów lubię Lidla;) Ale nie za ceny. Za ciekawy i niedostępny gdzie indziej asortyment, jak też za kameralną i przyjemną atmosferę robienia zakupów.
I do Pana Redaktora- odnośnie sieci Simply Market- ależ tak, jest taki na moim osiedlu, kolejny, całkiem duży, kilka osiedli dalej. Rzecz w tym że sieci zwykle (może tak logistycznie jest łatwiej?) często rozwija się po trochu w różnych regionach- Simply jak na razie powstają głównie na Śląsku i w Małopolsce.
Ale muszę dodać, że w wielu sieciach to norma- jako mieszkaniec Krakowa mogę tylko przeczytać w prasie lub ew. zobaczyć szyld podczas dalszych podróży samochodem- i stąd wiem, że w Polsce istnieje w ogóle coś takiego jak (ponoć duża i dynamicznie rozwijana) sieć sklepów Netto. To samo tyczy się Piotra i Pawła. I hiperach Leclerc nie wspominając. Te marki w Krakowie nie występują.
-
2012/12/15 11:20:59
Auchan już stracił jednego klienta, bo nienawidzę Francuzów za podłe odzywki ostatnich francuskich prezydentów o Polakach. Hej Polacy, mamy możliwość odwdzięczenia się francuzikom. Bagatelizujmy Auchan i wszystkie inne ich firmy.
-
Gość: lev stary ovitch, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/12/15 11:35:37
Cieszę się,że Auchan przejmie ten syf i kiłę pod nazwą Real.

We Wrocławiu np. był to najdroższy sklep z najmniejszą ilością czynnych kas(kolejki czasem po 20 i więcej osób !!!) i zaduchem w lecie (oszczędność na klimie).
Do tego widocznie zmęczeni pracownicy w pogniecionych ciuchach firmowych.

Powodzenia Auchan !!
-
2012/12/15 12:19:16
Obawiam się, że tu akurat możesz się rozczarować. Być może co sklep, to obyczaj, choć z w związku z globalną polityką firm byłoby to raczej dziwne, ale w Krakowie w sklepach Real- wszystko elegancko i sensownie poukładane na półkach, ceny aktualne i nie wprowadzające w błąd, stoisko rybne i mięsne nie wali smrodem na pół sklepu, jak nie przymierzając w Carrefourze w Czyżynach, do którego aż nie chce się wchodzić z tego powodu, natomiast Auchan w Bonarce- przez większość czasu wygląda jak...Biedronka zmasakrowana po wielkiej wyprzedaży;) Rozkład towaru i ogólna logistyka typowo dyskontowe i to jak za wczesnych, dawnych Biedronek czy dyskontów Plus- towar wymieszany dość chaotycznie i bez cienia pomyślunku, więcej czasu zajmuje znalezienie konkretnych marek niż same zakupy, do tego część półek zawsze świeci pustkami, jakby obsługa nie nadążała z uzupełnianiem towaru, nigdy nie wiesz, czego akurat- z produktów które są absolutnie wszędzie, danego dnia nie będzie na półce.
Za to niezależnie od tego- ceny w regularnej sprzedaży bez promocji są zawsze niższe o 10 do nawet 30%, te różnice powalają faktycznie, i to z pewnością wynagradza klientom inne niedostatki.
-
Gość: savant, *.dynamic.chello.pl
2012/12/15 14:26:36
Tak się składa że pracowałem w auchan w Wawie ładnych parę lat. Polityka firmy juz od roku skłaniała sie ku temu aby ograniczyć różnorodność produktów na półkach- powód był bardzo prosty- odkąd kryzys dotarł do Polski obserwowaliśmy spadek obrotów i koncentrację klientów na produktach najtańszych- przykładowo słuchawki 3,5mm- najlepiej sprzedający się produkt w tym segmencie kosztuje 4zł... Zaś towar za 40-50 zł po prostu leżał na półce. Gdy zamawialiśmy dostawę jakiś 300 sztuk tych najtańszych słuchawek to cała dostawa schodziła w ciągu tygodnia, zaś towar droższy potrafił leżeć parę miesięcy. A zgodnie z polityką firmy towar który leży na półce przez 4-6 miesięcy jest uznawany za towar niechodliwy którego trzeba się pozbyć, czyli wyprzedać nierzadko za 50% ceny. Po takim doświadczeniu towar ten nie jest już zamawiany albo brany od dostawcy w minimalnej ilości. To zjawisko nasiliło się na wszystkich działach w ciągu ostatniego roku. Dlatego kierownictwo uznało że trzeba ograniczyć gamę produktów i skupić sie na tych najlepiej schodzących. Gdy kryzys się skończy (oby!!!) to trend się odwróci ale na razie jest jak jest...
-
2012/12/17 23:19:00
Wisimito. OK 35% produktów kupuje w Biedronce, 50% w różnych zdecydowanie poza "mainstreamowych" kanałach (typu ryneczek, swojskie kiełbasy, sery, twarogi, warzywa, owoce), 5% w necie (głownie lektronikę i książki) a tylko 10% w hipermarketach (z czego polowa to markety budowlane), tak że w nosie mam co zrobi Auchan. Jeśli ograniczy asortyment to po prostu będę robił tam zakupy jeszcze rzadziej.
-
Gość: anonim, *.dynamic.chello.pl
2013/09/28 16:35:16
Miejmy nadzieje, że płace się pozmieniaja, bo auchan daje 9 zł, a real jak pisza na www.gowork.pl/opinie_czytaj,23756 tylko 6, jest duża różnica.
-
Gość: Matke, *.play-internet.pl
2014/03/08 00:24:38
Serio wierzycie, że to coś zmieni? W kwestii pracowników raczej wątpię - co można zobaczyć na przeciętnym forum o firmie choćby tutaj czy na goworku www.gowork.pl/opinie_czytaj,1142
-
2014/04/30 10:06:06
Śmieszne rzeczy się w tym realu dzieją... sami zobaczcie forum pracowników www.gowork.pl/opinie_czytaj,1142 i wyciągnijcie własne wnioski...
-
Gość: obserwator, *.dynamic.chello.pl
2014/09/26 08:44:39
a teraz auchan pokrywa koszty wykupu reala byłych dostawców reala. Obecnie stosowana praktyka to wymuszanie upustów cenowych potranzakcyjnych, stanowiących w zależności od wysokości dostaw od 100 tysięcy złotych w górę.
Jak się nie zgodzą wystawić faktur z upustem cenowym to nie będzie umowy na kolejny rok.
co na to urząd anytymonopolowy?

bo real takich łajdackich numerów nie czynił.
-
Gość: marchewa, *.dynamic.chello.pl
2015/04/30 00:59:56
Myślę że tak naprawdę zorientujemy się co się zmieniło jak to już się stanie i sami pracownicy będą mówić o tym np na gowork.pl/opinie_czytaj,63286 warto śledzić wiec