Piotr Miączyński
Od ponad dekady dziennikarz gospodarczy GW. Współautor książki "Fortuna po polsku" oraz „Łowców Milionów".
RSS


Blog > Komentarze do wpisu

Fala złodziejstwa zaleje polskie sklepy?

Handlowcom naraził się Jarosław Gowin. Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Co ma Gowin do sklepów? Ano w resorcie pana ministra powstał pomysł aby podnieść granicę wykroczenia z 250 zł do 1000 zł przy kradzieży(druk sejmowy nr 870). 

Wielkie sklepy dostały piany na ustach bo już dziś mają spory problem z kradzieżami. Zorganizowane szajki wynoszą ze sklepów różne rzeczy pilnując przy tym aby nie przekroczyć granicy 250 zł.

Ot przykład forum internetowe.

Pytanie:
„Wlasnie kolezanka (pelnoletnia) mi sie zwierzyla ze zostala zlapana na kradziezy sklepowej. zostala wezwana policja i dostala mandat karny w wysokosci 150zl. teraz siedzi i placze jakie z tego beda konsekwencjie. czy po zaplaceniu mandatu bedzie to gdzies umieszczone ?? bedzie widniala w jakims rejestrze?? czy znajomy rodziny policjant bedzie mogl znalezc to gdzies??”

I odpowiedź:
„NIc nie bedzie, zadnego wpisu do rejestru to tylko wykroczenie. Powiem wiecej jesli kolezanka zaplaci ten mandat w ciagu 7dni to za tydzien znowu moze dopuscic sie tego wykroczenia i nic nie powiedza ze juz dostala za to mandat, tego nie ma w rejestrach policyjnych jesli juz to tylko w danej jednostce kotra takowy mandat wystawila. Wiec do 250zl mozna krasc i jedynie co mozna dostac to mandat wynoszacy max 500zl. Poczytaj sobie na internecie Kradzieze sklepowe do 250zl dobry biznes dla osob niepracujacych  nasze prawo jest tak skonstruowane ze to jest wykroczenie,a nie przestępstwo.

Niech sie nie martwi i nawet maly ten mandat dostała ja kiedys za glupi sweter wart 99zl dostałem 450zl!!! ale to w łodzi i tam nie lubią warszawiakow i dlatego tak mi wprzysolili.”

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, która broni interesów sieci handlowych twierdzi że pomysł resortu jest bez sensu bo:

- Następuje stały wzrost kradzieży w naszych sklepach, a co za tym idzie, strat. Obecnie jest to 1,41% przychodu. Koszty strat to 1,282 mld EURO (inwestycje w bezpieczeństwo 240 mln EURO oraz straty 1042 mln EURO) – źródło: V Światowy Raport o Kradzieży w Handlu Detalicznym - twierdzi organizacja.

Nawiasem mówiąc moją ulubioną historią z tego zakresu jest ta jak ochroniarze na bramce złapali pana, który wsadził w spodnie pół litra wódki. Poprosił o zaprowadzenie do toalety, bo "chce siusiu". Tam wskoczył do kanału wentylacyjnego, gdzie siedział tak długo, aż policyjny negocjator obiecał mu dać pół litra wódki.

Ale wracając do buntu sieci:

„Jako argumenty na rzecz tej zmiany przywołuje się fakt przeciążenia sądów i prokuratur, potrzebę ekonomizacji kosztów postępowań, wreszcie poprawienie statystyk przestępczości, powiększanych postępowaniami w sprawach „błahych”. Błahe zaś sprawy są przyczyną nie tylko strat, ale i zuchwałości przestępców, którzy w poczuciu faktycznej bezkarności, bądź w perspektywie niedolegliwej kary, organizują się w wyspecjalizowane grupy przestępcze, dokonujące notorycznych kradzieży mienia placówek handlowych i obywateli”.

A jak się tłumaczy ministerstwo sprawiedliwości?

- Kwoty te zostały ustalone w 1998 roku, a więc  w czasie zbliżonym z wejściem w życie nowych kodyfikacji karnych i do dnia dzisiejszego nie uległy zmianie. Wielokrotnie formułowane były postulaty związane z potrzebą  podniesienia kwoty progowej, jako nieodzwierciedlającej  obecnych realiów finansowych i ekonomicznych, gdzie wielokrotnie od 1998 r. wzrosła kwota minimalnego i średniego wynagrodzenia i tak w I kwartale 2012 r. – kwota średniego wynagrodzenia miesięcznego wynosi 3646,09 zł jak wynika z komunikatu  Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 11 maja 2012 r. - pisze w uzasadnieniu projektu resort.

Oczywiście sklepy sa od tego aby pilnować swojego towaru. Ale zgadzam się z jednym z ich argumentów - głównym powodem tej nowelizacji jest polepszenie statystyk.

środa, 16 stycznia 2013, miaczynski

Polecane wpisy

Komentarze
2013/01/16 12:40:48
oczywiście że jedynym powodem jest poprawienie statystyk i odciążenie sądów. Pokazuje też że mentalnie jesteśmy ciągle w socjalizmie, bo tak poważa się prywatną własność. Nie chodzi tylko o sklepy, bo jak ktoś ci urwie lusterko w aucie też popełni tylko wykroczenie, większość lusterek teraz poza limitem zmieści się w 1000zł, podobnie reflektory samochodowe. Większość rowerów też będzie można "zawinąć" pod groźbą mandatu, brawo panie Gowin, bardziej poronionego pomysłu dawno nie widziałem.
-
Gość: Sm0kus, *.transfer.edu.pl
2013/01/16 12:58:18
No to co, 3x bede mogl do pelna zatankowac, nim popelnie przestepstwo??:P To sobie 2 beczki 60 litrow musze kupic ;P, Do baku, do beczek, do domu :P I czekamy.. az przyjada. I moze jeszcze sie okaze ze maksymalny mandat 500zl (bez zmian?!). To wtedy tylko w ten sposob bede tankowal... ;P 50% gratis ;)
-
2013/01/16 13:01:18
@Sm0kus
mandat nie oznacza że nie zapłacisz za paliwo mądralo
-
Gość: Beniamin, *.internetdsl.tpnet.pl
2013/01/16 14:18:22
Pomysł ok o ile madaty byłyby znacznie wyższe, np na poziomie co najmniej dziesięciokrotności wartości skradzionego towaru. Przydałby się też rejestr ukranaych mandatami i w przypadku recydywy tj drugiego przypadku drobnej kradzieży w ciągu np 3 lat sprawa trafiałaby do sądu.
-
Gość: z_ab_do_as, 91.227.80.*
2013/01/16 15:38:43
Przede wszystkim należałoby w końcu zacząć zwalczać przyczyny kradzieży, a nie samych złodziei. W końcu lepiej (a często i taniej i łatwiej) zapobiegać niż leczyć, prawda? Jedną z głównych przyczyn kradzieży jest bieda, a głównymi przyczynami biedy są bezrobocie, głodowe płace i niewydolny system opieki społecznej. Dlaczego w Niemczech nie mają takiego problemu z drobnymi kradzieżami? Zapewniając więcej pracy za godziwą płacę i naprawiając obieg pieniędzy do potrzebujących, zmniejszymy problem drobnych kradzieży. Oczywiście nigdy nie uda się wyeliminować tego problemu do końca, ale najsurowiej należałoby ścigać i karać tych, którzy nie muszą, ale kradną, czyli robią to po prostu ze zwykłej chciwości.
-
Gość: Grzesiek, *.ssp.dialog.net.pl
2013/01/16 16:08:55
Jestem wściekły jak widze złodzieja albo ktoś kradnie, ale osobiście to takich hipów jak real czy tesco nie żałuje-same sobie na to zaśłuzyły, wcześniej okradły ludzi zabijając małe firmy i produkując na wejściu 20% bezrobocie. Teraz pobici bezrobotni sobie odbijają:P Niech zatrudnią ochrone albo pracowników i ochrone to im kradzieże spadną:P
-
2013/01/16 18:01:48
Dla kochajacych motoryzacje 818.pl/K6O NAJTAŃSZE OC NA RYNKU plus prezent do każdej wyceny
-
Gość: Czesiu Wisniak, *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
2013/01/16 20:52:31
Nic dziwnego. Pan Donald Tusk musi zadbać o swój elektorat z wdzięczności za ponad 90% głosowanie na jego partię. Zgodnie z maksymą, że pierwszy milion trzeba ukraść.
-
Gość: wdr, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/01/16 20:57:51
dokładnie, powinien być licznik i np. przy trzeciej kradzieży w ciągu 5 lat sprawa z automatu szła by do sądu jak kradzież powyżej 1000zł
-
2013/01/16 21:16:41
Ciekaw jestem na jakiej podstawie ministerstwo łączy tę kwotę z średnimi zarobkami w sektorze przedsiębiorstw (nie podając, że o to chodzi). Już pomijam, że 2/3 ludzi w przedsiębiorstwach zarabia poniżej średniej, ale jaki jest sens łączenia takiej statystycznej danej z kwotą uwalniającą od prawdziwej kary? Zarobków złodziei chyba nie ma w tych statystykach, zresztą nawet jakby były to brakuje mi jakiegoś logicznego powiązania.
-
Gość: p., *.211.pxs.pl
2013/01/16 21:19:49
problem nie dotyczy wielkich sieci handlowych, bo przecież molochy zawsze wyjdą na plus,
problem mają mniejsi przedsiębiorcy, bo kto pracuje w handlu dobrze wie, jak już dziś jest wielka skala kradzieży, której naprawdę ciężko zapobiec, bo prawo na to przyzwala, a z nowym pułapem to już będzie prawdziwa zachęta,
druga sprawa - w większości sklepach to pracownicy odpowiadają finansowo za kradzieże, i nawet przy ich najlepszych staraniach, często nie sposób takim sytuacjom zapobiec, zwłaszcza przy braku jakichkolwiek zabezpieczeniach - bo tak też potrafią się firmy wycwanić: nie ma żadnych zabezpieczeń, boprzecież jest 'sprzedawca', którego jednym z obowiązków jest również 'obserwacja'... a przecież trudno o pracę, więc nie zawsze można oponować

udało mi się wykryć wielu złodziei, choć drugie tyle niestety nie - to jest ogromny ogromny problem, ale nikomu nie chce się podejść do tego na poważnie, sam fakt, że stroną czyni się tylko sieci handlowe, paranoja!
karalna powinna być KAŻDA kradzieć, nawet za 0.50 gr, ale karą powinny być prace społeczne (np. do kwoty 1000 zł), a przy powtórce juz większe konsekwencje
-
Gość: sławek, *.cable.net-inotel.pl
2013/01/16 21:19:57
Złodziej jest złodziejem jeśli nawet ukradnie 1 grosz i takim powinno wypalać znak na czole, żeby było wiadomo kto jest kim również pracodawca niełacący pensji pracownikom jest też złodziejem
-
Gość: ed, *.ssp.dialog.net.pl
2013/01/16 21:23:20
95 % przestępstw kradzieży to kradzieże sklepowe i kradzieże telefonów i one - o ile przekraczają 250 zł - to prawie nigdy nie sięgają kwoty 1000 zł. Gowin planuje z kradzieży zrobić wykroczenie. Najbardziej oczywiste przestępstwo stanie się marnym deliktem. Co dalej panie ministrze? Rozboje też będą wykroczeniami?
-
Gość: Tobik, *.dynamic.chello.pl
2013/01/16 21:26:43
Berlin i Lizbona naciskają żeby wykończyć lokalny handel
-
2013/01/16 21:28:30
Drobiazg ,łatwiej zamknąć kilkuset właścicieli sklepów broniących swego dobytku jak tysiące złodziei .Ot i wszystko, a Gowin to Gowin taki pisiorowaty peowiec.
-
Gość: mike, *.static.chello.pl
2013/01/16 21:29:32
pytanie: czy jak ukradne za 900 zl i mnie zlapia, to oprocz mandatu 500zl musze oddac ukradzione fanty ? wlasnie wybieramy z dziewczyna wycieczke na lipiec - mial byc egipt, ale moze bedzie mnie stac na ibizę.

przy 50% skutecznosci zlodziej wychodzi na zero, ale to musialaby to byc straszna ofiara losu by miec tak slabe statystyki.
-
Gość: Omega, *.multimo.pl
2013/01/16 21:35:04
Opcje binarne to najszybciej rozwijająca się platforma inwestycyjna w Europie. Pozwala na inwestycje w waluty, akcje, surowce nawet w ciągu 60 sekund. Zysk jest z góry określony (wysokość zależy od rodzaju opcji która wykorzystujesz), nie ma tutaj żadnych niespodzianek. Inwestycje są całkowicie bezpieczne i chronione przez EKNF. Zarejestruj na uv . exbino . eu i odbierz bonus od pierwszej wpłaty! Oferujemy darmowe szkolenia, e-booki i fachową pomoc w inwestycjach. Rejestracja uv . exbino . eu (usun spacje)
-
Gość: głupi pomysł, *.rzeszow.mm.pl
2013/01/16 21:37:24
Wykroczenie to może być kradzież gumy do żucia za 5 złotych. Każda kradzież powyżej 50 złotych powinna być przestępstwem. Granicę należy obniżyć a nie podwyższać.
-
Gość: niunio, *.dynamic.gprs.plus.pl
2013/01/16 21:44:55
Dobrze wiedzieć w czasach kryzysu.
-
2013/01/16 21:48:13
A dlaczego państwo, czyli my wszyscy mamy płacić za ochronę wielkich hipermarketów, skoro te chytrusy, tego państwa nie utrzymują, wybierając różne legalne szwindle i raje podatkowe. Niech sobie wzmacniają ochronę, a ostatecznie zatrudnią ekspedientki które będą podawać towar. Przynajmniej będę należycie obsłużony, tak jak dawniej.
Konkurencja hipermarketów w porównaniu z małymi sklepami polega na tym że większość pracy przerzucili na klientów. Klient musi dojechać do hurtowni, zmarnować kupę czasu aby znaleźć odpowiedni towar i ogłupiony że coś tanie marnuje czas i pieniądze za paliwo aby zrobić zakupy. A jak przychodzi zakup czegoś specjalistycznego to nie ma kogo się zapytać.
-
Gość: Hakuna matata, 176.98.119.*
2013/01/16 21:50:25
Bo oczywiście jak coś jest wykroczeniem to zaraz wszyscy kradną, a jak przestępstwem to nikt. A może być na odwrót. W wypadku wykroczenia delikwenta można od razu ukarać mandatem albo tego samego dnia skierować wniosek o ukaranie. W wypadku przestępstwa trzeba sporządzić akt oskarżenia, musi go wnieść prokurator, musi być rozprawa w sądzie. Kara na końcu może być ta sama, ale koszty wielokrotnie większe, a czas od czynu do ukarania wielokrotnie dłuższy, więc i oddziaływanie prewencyjne znacznie mniejsze.
-
2013/01/16 21:50:30
Hiszpania za to jest rajem dla kieszonkowców, którzy podlegają jakiejś śmiesznej karze typu grzywna 300euro
-
2013/01/16 21:52:04
elegancko ministrze rzadu donaldinio. teraz bedzie mozna spokojnie ukrasc komus rower, ktorym jezdzi do pracy, emeryture dziadkom na dozyciu albo znaczna czesc pensji minimalnej. same blahe sprawy i znikoma szkodliwosc spoleczna. w nastepnych wyborach beda glosowac zlodzieje vs. okradani...
-
Gość: Hakuna matata, 176.98.119.*
2013/01/16 21:55:24
a tak na marginesie każdy sądzi wedle siebie. Mi by do głowy nie wpadło kojarzyć zmiany przepisów z możliwością dokonania kradzieży. Jak widać z wpisów poniżej wielu się ucieszyło. Ale to chyba oni, a nie minister czy premier powinni się wstydzić.
-
Gość: taka prawda, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/01/16 22:29:13
myslacyszaryczlowiek1: Ty jesteś taki głupi czy tylko udajesz. To się będzie tyczyć wszystkich. Jak tobie coś ukradną o wartości do 1tys. zł to nawet policja nie przyjmie zgłoszenia bo to będzie taki sam występek jak to że ktoś po piesku nie posprzątał. Zastanów się zanim napiszesz pseudo inteligentny bełkot.
-
Gość: vegeknur, *.home.aster.pl
2013/01/16 22:32:21
Jest mi jednocześnie głupio i smutno. Głupio, bo kiedyś głosowałem na PO, a smutno bo żal mi samego siebie i moich współobywateli. To przerażające, że rząd idzie na rękę złodziejom, kosztem przedsiębiorców. Teraz każdy kto uczciwie zarabia i płaci podatki może poczuć się jak ostatni frajer. Szlag mnie trafia, że w ramach nowego limitu będzie można ukraść ekwiwalent miesięcznych składek na ZUS bez większych konsekwencji. PO najwyraźniej postanowiło w końcu dać obywatelom więcej wolności. A jednak chyba nie na to liczyłem glosując na liberalną partię.
-
2013/01/16 22:35:08
Witam polskich debili., jak co dzień, w tym kraju tworze traktatu wersalskiego.
-
Gość: 13f, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/01/16 22:46:10
Cóż, Gowin pobiera "nauki" wyłącznie w kruchcie u czarnej mafii a tam, jak wiadomo, 1000zł to tyle co splunąć, ledwo na marny wieczór podłej rozrywki starcza...
-
Gość: gosc, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/01/16 22:53:30
mam w nosie sklepy ale nie biednych ludzi okradanych w sklepach, na ulicy, w tramwajach czy pociągach. Najniższa emerytura w Polsce wynosi 700 zł. więc to nic innego jak przyzwolenie na bezkarne napady na bezbronnych ludzi, oszustwa i kradzieży np. kabli elektrycznych na kolei
-
2013/01/16 23:16:19
Forex jest dla Ciebie zbyt skomplikowany i ryzykowny? Masz już dość buków? Chcesz szybko pomnożyć pieniądze w bezpieczny sposób? Wypróbuj opcje binarne - wejdź na uv . exbino . eu i zarejestruj się juz teraz! Oferujemy darmowe e-booki, szkolenia i bonus od pierwszej wpłaty! Zobaczysz sam jakie to proste a wystarczy tylko trochę wiedzy. Zarejestruj się już teraz na uv . exbino . eu (usun spacje) i odbierz darmowy bonus!
-
2013/01/16 23:33:47
Gowin skończ...wstydu sobie oszczędź.
-
Gość: Piotrek, *.warszawa.vectranet.pl
2013/01/16 23:37:45
Chciałbym aby panu Gowinowi codziennie kradli coś za 999 PLN. Codziennie.
-
Gość: pies, *.dynamic.chello.pl
2013/01/16 23:38:06
Złodziejom powinno obcinać się ręce aby pierdoł na necie więcej nie wypisywali.
-
2013/01/16 23:39:53
" Kwoty te zostały ustalone w 1998 roku, a więc w czasie zbliżonym z wejściem w życie nowych kodyfikacji karnych i do dnia dzisiejszego nie uległy zmianie."

Kwota dochodu na osobe uprawniajaca do zasilku tez od lat nie zostala zmieniona tak samo jak kwota wolna od podatku .......... podsumowujac .............. rzad mysli racjonalnie nie podniesie kwoty uprawniajacej do zasilku (znaczy cos tam teraz podniosl o jakies kilkanascie zyla) bo szkoda kasy dla biednych, nie podniesie kwoty wolnej od podatku ....... bo trzeba latac dziure w budzecie .......... wiec daje mozliwosc obywatelom zeby sobie "dorobili" w sklepach.
Mandat 500 zyla a ukrasc mozna za 1000 jakby nie patrzyl 500 zopstaje "na czysto" ..... no fakt jak zlapia to i towar zabiora ale juz po pierwszej udanej kradziezy mozemy sie dac zlapac 2 razy.Jezeli nas zlapia co drugi raz to jestesmy do "przodu" ale to juz trzeba byc wyjatkowo nieudolnym lub miec wyjatkowego pecha zeby dac sie zlapac co drugi raz:)))
Rzad nareszci zrobil duzy krok w celu poprawienia warunkow bytowych ludnosci.
-
2013/01/16 23:46:54
Piotr, bardzo się mylisz.
My Polacy w 95% katolicy, pokolenie JPII, mamy św. JPII, MBC, kard. Dziwisza, Głódzia i wielu, wielu świętych mężów uczących nas które z przykazań mówi "nie kradnij"

Kradną pewnikiem przyjezdni, żydy i cyclisty
-
Gość: nick_do_komentarzy, *.play-internet.pl
2013/01/17 00:26:21
Bardzo zły pomysł; złodziej złapany po raz kolejny powinien być traktowany jako przestępca, bo w obecnym stanie prawnym to złodzieje po prostu się śmieją policji i właścicielom w twarz.

Niestety, takie nieżyciowe pomysły mogą wyjść typowo od urzędnika (w tym przypadku filozofa z wykształcenia), który nigdy w życiu nie prowadził żadnej działalności i nie doświadczył jak to jest gdy prawo chroni przestępcę.
-
Gość: , *.play-internet.pl
2013/01/17 00:53:54
Za przekroczenie prędkości chca odbirac prawo jazdy i wysokie mandaty a nawet ktos wspomnial o wiezieniu.
za kradzież emerytce emerytury 950 zł podczas wizyty niby Pana z elektrowni mandat będzie jak za niezapięcie pasów czy rozmowę przez telefon komórkowy
Państwo będzie bardziej karało za drobne wykroczenia drogowe niz za kradzież????
DLACZEGO RZĄD BARDZIEJ NIENAWIDZI KIEROWCÓW ZAZWYCZAJ PORZĄDNYCH LUDZI NIZ ZŁODZIEJI???????????????????????????????????????????????
-
2013/01/17 01:02:14
Nie ma sprawy-mozna przeciez wprowadzic registracje (tanio i bez problemu) i po
trzeciej kradzierzy jest sie karany. Do tego kare " domowa", cos w rodzaju premi
dla tego, ktory zlodzieja nakryje. Gdzies 500-1000 zl . To by tak wystarczylo.
-
Gość: Sebastian, *.dynamic.chello.pl
2013/01/17 01:03:54
Hmmm ale tak mnie coś innego zastanawia - nie znam się na tym, ale czy wyniesienie prze takiego typka rzeczy z takiego hipermarketu za 500 czy 750 pln nie będzie łatwiejsze do wykrycia ? W końcu rzeczy ma więcej - gdzieś je upchać musi. Dalej idąc kiedyś były takie napisy "Każda ukradziona rzecz w naszym sklepie jest warta xxx", to nie działa ? Wydaje mi się, że nie wiele się zmieni, Ci co kradli drobne i tak będą kraść to samo. Właściciel sklepu, który wystawia towar za większą kasę też go lepiej pilnuje, albo nie wystawia go wcale. Inną kwestią są kieszonkowcy ( oj, oni to mnie k***a lubili, ale mam już portfel na łańcuchu - całe 15 pln i przez 3 lata nic mi nie zginęło ).
-
Gość: jo81, *.in-addr.arpa.static.dsn1.net
2013/01/17 01:41:44
Proponuje by min Rostowski wydal zarządzenie by pod sklepami staly fotoradary fotografujące złodzieji .. jest ich tylu ze na pewno będzie kolejna banka w budżecie
-
Gość: Mirek, *.dynamic.chello.pl
2013/01/17 01:50:59
!000zł ma dotyczyć wszystkich kradzieży, nie tylko sklepowych.O ile kradzież w sklepie może być traktowana tylko jak kradzież, to np. pozbawienie człowieka emerytury lub renty często mniejszej niż 1000zł powinno być traktowane jako próba zabójstwa i odpowiednio karane, bo pozbawiony środków do życia może umrzeć z głodu.
-
2013/01/17 01:52:40
Gość: taka prawda, acmk67.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/01/16 22:29:13
To ty jesteś głupi i inni też.
1. Przestępcy nie będzie się opłacało włamywać do mieszkań, bo zarobek niewiele większy, a za włamanie grozi o wiele większy wyrok i odsiadka, a po za tym i większe prawdopodobieństwo złapania
2. Ktoś napisał o rowerze. Należy go zamykać na kłódkę, nie jestem prawnikiem ale możliwe że to też będzie włamanie, po za tym rowery często kosztują powyżej 1000zl i nie tak łatwo je sprzedać paserowi.
3. Jeśli ktoś nam ukradnie, a my się przeciwstawimy to nie będzie kradzież tylko rozbój i dużo większe wyrokil
Podsumowując, to jest bardzo dobry pomysł skierowania przestępczości w stronę hipermarketów i dyskontów, które kombinują aby zapłacić jak najmniej pracownikom i państwu w podatkach, niech zatrudniają ochroniarzy i albo postawią ekspedientki za ladą skoro migają się z podatkami. Żul też człowiek i to bardzo wolny człowiek i z czegoś żyć musi.
PS.
Jak ten świat się zmienia, ja jeszcze pamiętam zaciekłą akcję gazety jak broniła tezy, że nie wysokość kary, ale jej nieuchronność chroni nas przed przestępczością.
-
Gość: XXCZ, *.212.42.130-internet.zabrze.debacom.pl
2013/01/17 01:58:22
Łatwo się pisze a może autor sam ma jakiś super pomysł ?
-
Gość: Jan III, *.elk.mm.pl
2013/01/17 06:01:38
a więc trzeba będzie samemu pogonić złodziei...tyle, że wtedy to ja będę siedział...bandzior - złodziej - jak gowin - wolny...
-
Gość: , *.internetdsl.tpnet.pl
2013/01/17 07:07:33
ZA JAKĄ KOLWIEK KRADZIEŻ POWINNI OBCINAĆRĘCE BYŁO BY BARDZO MAŁO PRZYPADKÓW KRADZIEŻY
-
2013/01/17 07:43:51
i dobrze kazdy przedsiebiorca to złodziej i wykorzystuje pracowników trafił swój na swego
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/01/17 08:02:45
Sieci handlowe nie powinny tak się pienić tylko wprowadzić (jeśli coś takiego nie istnieje) ochronę wewnętrzną czyli taką "policję" moniitorującą zachowanie pracowników (w tym także ochroniarzy i to ze szczególną "troską"), bo to oni najwięcej kradną, o czym nie od dziś wiadomo, a niektórzy potrafią się tym nawet chwalić na mieście, jak mój były sąsiad pracujący w Makro w Warszawie, który notorycznie przeklejał metki z tanich dżinsów na te markowe i na odwrót, wynosił też całe partie drogiego sera, a jego ojciec handlował nim na bazarku w rodzimej wsi.
-
Gość: Emeryt, *.sta.asta-net.com.pl
2013/01/17 08:02:46
To jest najbardziej idiotyczny pomysł podniesienie kwoty do 1000PLN. Teraz dopiero złodzieje będą demolować i kraść. Panie Gowin, myślenie nie boli a bez myślenia człowiek staje się kretynem.
-
Gość: mmm, *.kielcetechnologypark.net
2013/01/17 08:06:29
Ciekawa argumentacja władz średnią pensją ale jakoś nie mówią, że można będzie więcej ukraść niż wynosi zasiłek, najniższa emerytura czy też pensja za staż. A to oznacza, że ktoś może pozbawić drugiego człowieka całego miesięcznego dochodu i doprowadzić go do śmierci głodowej i nadal czuć się spoko bo to tylko wykroczenie:/
-
Gość: długi, *.warszawa.vectranet.pl
2013/01/17 08:30:45
wbrew pozorom te 250 zł to ważna granica i nie dotyczy tylko sklepów.
Porysowano mi samochód. Najtańsza oferta reperacji to było 300 zł.
Dla gościa, który to zrobił, był to po wykryciu już problem. Przy 1000 zł porysuje mi z zemsty nie tylko klapę od silnika, ale dołoży bagażnik i może błotnik i będzie się ze mnie śmiał.
-
Gość: mrll, *.internetdsl.tpnet.pl
2013/01/17 09:17:57
wychodzi na to, że jest to jedynie g.winiane psucie prawa, zamiast jego poprawiania przez jego autentyczne i poprawne stosowanie.
Mocno to koreluje z rozmaitymi informacjami o tym, czym i po co jest opus dei.
-
Gość: exarkun, 150.254.212.*
2013/01/17 09:20:10
By żyło się lepiej...
-
Gość: mrll, *.internetdsl.tpnet.pl
2013/01/17 09:22:47
fakt, po lekturze kilku wpisów pozostaje życzyć autorowi debilnego pomysłu,
by tak codziennie był szyty na te mniej niż 1000zł.
Może po miesiącu coś zacznie rozumieć.
-
Gość: ass, *.chelmnet.pl
2013/01/17 09:32:50
Ta kwota nie powinna mieć związku ze średnią płacą,a dochodem osoby pokrzywdzonej.
Granica 1000 zł dla osoby,która ma dochód 900 to jest pozbawienie jej środków do życia,a dla kogoś innego zrezygnowanie z obiadu w towarzystwie znajomego.
-
Gość: xvart, *.ssp.dialog.net.pl
2013/01/17 09:39:26
i co z tego, że to będzie wykroczenie? Przecież za wykroczenie grozi kara grzywny do 5000 zł, 40 godzin pracy na cel społeczny albo 30 dni więzienia. To jest mało?! Korzyścią jest natomiast to, że w wykroczeniach procedura jest bardzo uproszczona. Często wyrok zapada jeszcze w tym samym miesiącu co była kradzież. Jeżeli policja podejdzie do sprawy tak jak należy i nie będzie wlepiać mandatów tylko kierować wniosku do sądu, to w krótkim czasie ilość kradzieży się zmniejszy!
-
Gość: janek, *.ip.netia.com.pl
2013/01/17 09:49:23
jedynym powodem jest chęć zastraszenia społeczeństwa ,niby skad takie akcje ,że się bandytom podaje dane świadków i poszkodowanych to celowe działenie tego zbrodzniczego rządu abyśmy jako społeczeństwo żyli w strachu i nie próbowali się przciwstawić machinie administracyjno rządowej
-
2013/01/17 10:14:18
Tylko pospieszcie się z wprowadzaniem zmian do maja! Złodzieje rowerów komunijnych już zacierają ręce!

S.

PS Zmiana jak zmiana, od 98 r. faktycznie pieniądz trochę stracił na wartości... Ale ręce i nogi opadają, gdy się czyta uzasadnienie...
-
Gość: bzdurnik, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/01/17 11:06:46
W kraju w którym płaca minimalna to zaledwie 1100 zł netto, ta granica jest o wiele za wysoko. Ja bym obniżył ją do np. 100 zł, zamiast jeszcze podnosić. Minister Gowin nie wie w jakim kraju żyje. Przecież tu nie chodzi tylko o kradzieże w sklepach, ale też o kradzieże kieszonkowe. Jak wytłumaczyć emerytce, której ukradziono 200 zł, że to tylko wykroczenie, bo przestępstwo jest dopiero powyżej 250? A tu jeszcze rząd chce podnieść tą granicę. Paranoja.
-
Gość: antoni, *.ssp.dialog.net.pl
2013/01/17 11:58:15
Tak to jest gdy prawo dostosowuje się pod statystyk.
Żeby zwiększyć "wykrywalność" i "karalność" przestępstw, wystarczy zacząć karać za posiadanie marihuany (ulubione zajęcie Policji to przetrzepywanie kieszeni nastolatkom), a podnieść limit wykroczenia z 250 do 1000 zł, dzięki czemu nikt nie będzie zawracał głowy Policji, skupionej na "walce" z narkotykami.
W statystykach będziemy niedługo najbezpieczniejsyzm państwem Europy.
:)
-
Gość: gośc, *.play-internet.pl
2013/01/17 12:47:40
Gowin został ministrem sprawiedliwości by niespraiwdliwie demoralizować i wyniszczać Polaków i Polskę. Dosyć tego barbarzyńscy zdradziecy oszusći, pełni nierządu.
-
Gość: Oskar, *.dynamic.chello.pl
2013/01/17 12:49:49
Jestem krajowym dyrektorem bezpieczeństwa jednej z sieci handlowych. Opisywany pomysł to NIEPOROZUMIENIE. Ja odbieram go prosto. NARODZIE! JESTEŚ GŁODNY! NIE MASZ PRACY! IDŹ I NAJEDZ SIĘ NA RZECZ PRYWATNEGO BIZNESU, BO RZĄD NIE (POTRAFI, CHCE - WYBIERZ DOWOLNĄ OPCJĘ) CI POMÓC!!
Rządzący perfekcyjnie wiedzą (a może i nie, bo co Oni wiedzą), że zjawiska takie jak opisywane przeze mnie miały miejsce w Argentynie, Hiszpanii oraz innych krajach. Ten pomysł to jedna wielka żenada, podobnie jak Ci którzy go......
-
Gość: , *.prz.rzeszow.pl
2013/01/17 13:25:45
kwota średniego wynagrodzenia miesięcznego wynosi 3646,09 zł
CHCIAŁBYM TYLE ZARABIAĆ
-
Gość: hiszpan25, *.briteline.de
2013/01/17 14:58:20
prawo uchwalane przez zlodzieji zawsze bedzie bronic zlodzieji...
-
2013/01/17 15:18:40
Gość: Oskar, 89-74-97-78.dynamic.chello.pl
2013/01/17 12:49:49
Jestem krajowym dyrektorem bezpieczeństwa...
Niech hipermarkety płacą podatki w Polsce, a jak chytrusy robią legalne szwindle z podatkami, to kto ma utrzymywać policję i sądy. To jest bardzo dobry pomysł ochrony szarych obywateli i skierowanie przestępczości na hipermarkety. Żul też człowiek i z czegoś żyć musi. Lepiej aby nakradł w hipermarkecie niż szarego obywatela.
-
Gość: giles, *.igw1.bebit.de
2013/01/17 15:47:46
w krajach osciennych (niemcy, austria, szwajcaria, francja, uk) kazda kradziez jest przestepstwem. u nas zaledwie wykroczeniem, jesli wartosc skradzionego przedmiotu nie przekroczyla PLN 250,-. najwyzsza pora to zmienic. zacznijmy traktowac zlodzieji jak przestepcow. oczywiscie przy pierwszej kradziezy moznaby, tak jak w niemczech, odstapic od
-
Gość: Oskar, *.dynamic.chello.pl
2013/01/17 16:07:34
Myślącyszarcyczłowieku, a raczej nie myślący (kolor bez znaczenia) człowieku. Pomijając w dyskusji takie obszary zagrożone dyskutowanym, "chorym" pomysłem jak bezpieczeństwo obywateli, ofiarami opisywanych przeze mnie zachowań padną wszyscy - w tym (Twój ukochany - jak mniemam mały polski biznes) sklepiki osiedlowe itp.
-
2013/01/17 16:10:51
Jaki socjalizm?

Młodzi ludzie nawet nie wiedzą co to jest.

Złodziejstwo jest niezależne od polityki państwa. Im więcej biedy tym więcej kradzieży o niskiej wartości. I trzeba rozróżnić dlaczego młodzież kradnie. Czy brak kieszonkowego, czy bieda w domu, czy zwykły "szpan".

Wszystko zależy od wychowania w domu i stosunek do "cudzego". Jeśli ktoś ma jakąś rzecz, która się podoba, a my nie możemy się czymkolwiek pochwalić i nie stać nas na to samo, to chcemy to mieć za wszelką cenę - zwykle jest to cena uczciwości.

Wszechobecne reklamy namawiające nas do posiadania rzeczy, na których nam dotąd nie zależało, więc bierzemy to i nie płacimy.
-
Gość: przebinda, *.dynamic.chello.pl
2013/01/24 17:42:38
Czy to tez dotyczy sklepów internetowych, które wystawiają towar, którego nie mają, przelewa się im pieniądze i tyle go widzieli?
Ciągnę sie z takim sklepem z akcesoriami dziecięcymi z Gdańska juz grubo ponad pół roku.
Czy Gowin zgłupiał doszczętnie? To znaczy, ze mozna każdego kiwac, okradać, oszukiwać. A czy ktoś sie zastanowił, że to jest prawie miesięczna pensja przeciętnego człowieka? DLACZEGO W POLSCE MOŻNA JAWNIE INNYCH OKRADAĆ??????????
-
2013/07/09 14:47:50
Złodziejstwo w dużych sklepach to problem, który był i będzie. Mamy tu po prostu ukłon rządu w stosunku do tych, którzy tym procederem się trudnią. O wyborców trzeba dbać.