Piotr Miączyński
Od ponad dekady dziennikarz gospodarczy GW. Współautor książki "Fortuna po polsku" oraz „Łowców Milionów".
RSS


Blog > Komentarze do wpisu

Jeden telefon a zyskałem 180 zł. Jak?

W czerwcu pojawiają się na szerszą skalę truskawki i czereśnie, znikają szparagi, samice ptaków składają jaja  a ja zwyczajowo negocjuję umowę na kablówkę. No dobrze, w ubiegłym roku miałem przerwę. 

Mój pakiet składa się z internetu do 30 Mb/sPakietu telewizji kablowej Select HD.Pakietu HBO HD oraz opcji HBO GO. 

W sumie płacę za to 144,90 zł. miesięcznie. Tak wiem, sporo. Szewc bez butów chodzi. Dla usprawiedliwienia dodam, że umowę zawierałem dwa lata temu i wówczas płaciłem za podobny pakiet ok . 180 zł miesięcznie. 

Pierwszą próbę negocjacji podjąłem 24 czerwca we wtorek trochę po godzinie 22. Wiem, że późno, ale wcześniej nie mogłem.

A skoro infolinia jest czynna do godziny 23, to chyba po coś jest czynna? Poszło mi szybko i sprawnie, bo na połączenie czekałem jedyne 18 minut. Aby mi się nie nudziło włączyłem tryb głośnomówiący i słuchałem sobie melodyjki. 

Propozycja pana z pierwszej linii frontu brzmiała tak: szybszy internet do 60 Mb/s, ale mam płacić o 4 zł więcej niż do tej pory. 

Kiedy pan usłyszał, że nie trzęsą mną dreszcz emocji a wręcz przeciwnie, dodał (zresztą bardzo miło), że dział utrzymania klienta jest do godziny 22. 

Wniosek z tego płynie, ze dzwonić trzeba jednak wcześniej. Odezwałem się więc w środę (połączenie uzyskałem właściwie od razu) i poprosiłem o przełączenie do działu utrzymania klienta. Wcześniej sprawdziłem jakie opcje występują u mnie w bloku. Właściwie jest tylko jedna alternatywa.

Mam Netię która w promocji - za pakiet internetu do 100 Mb/s oraz telewizję kablową w wariancie” jesteś kinomaniakiem”, chce 115 zł. 

Ta opcja zawiera to na czym mi najbardziej zależało czyli HBO w wersji HD. Oferta na pierwszy rzut oka obiecująca. Płacić o 30 zł miesięcznie mniej niż do tej pory jest w końcu niezwykle miło (to 360 zł rocznie). 

Ale dokładnie przestudiowałem kanały jakie znajdują się w ofercie Netii i tu już nie było tak różowo. 
Kanały sportowe? Brak. Kanały dziecięce? Brak.Inne kanały tematyczne? Resztki, jak po wizycie wycieczki szkolnej w McDonaldzie. TVN 24 akurat by mi nie brakowało.  Ale nie ma też National Geographic , Discovery, nie ma TVN Turbo, nie ma Kuchni etc. Czyli tego wszystkiego co w UPC jest w podstawowym pakiecie. 

W Netii – pakiet sport to dodatkowo 15 zł miesięcznie, a pakiety kanały dziecięce po 5 zł (5 zł za pakiet dla młodszych dzieci, 5 zł dla starszych dzieci). 

Czyli jeśli ktoś chce mieć szerszy dostęp do kanałów tematycznych – to musi się liczyć, że ze 115 zł miesięcznie, rachunek mu wzrośnie do 140 zł miesięcznie.  

Oferta Netii jest jednak o tyle ciekawa, że można tu zastosować metodę: „mniej za mniej”.
Po co mi tyle kanałów skoro większości zwyczajnie nie oglądam? Wybieram tylko to co niezbędne.  
Jestem fanem sportu? Płacę 110 zł miesięcznie za szybki internet, kanały sportowe i  dość ubogi wybór pozostałych stacji. 

Chcę mieć kanały dziecięce? Płacę 87 zł miesięcznie za szybki internet, kanały dziecięce plus pakiet Wiedza i Odkrycia (m.in. National Geographic , Discovery) i  dość ubogi wybór pozostałych stacji. 

A co było dalej?

Panu w dziale utrzymania klienta powiedziałem, że nie chciałbym się nigdzie wybierać, ale porównywalny pakiet Netia daje mi za 115 zł w umowie na dwa lata. 

Po krótkiej dyskusji uzgodniliśmy, że utrzymuję to co mam do tej pory, ale płacę 130  zł miesięcznie. To o 15 zł mniej niż do tej pory. 

Umowa jest zaś na 12 miesięcy (jej warunki można negocjować 3 miesiące przed końcem). 

Czy to dobra propozycja? Dla mnie tak. Oszczędzam 180 zł rocznie, na dodatek nie musze zmieniać dostawcy (mówiąc szczerze nie miałem na to ochoty). 

Czy mogłem wynegocjować lepiej? Ależ oczywiście. Myślę, że spokojnie dałoby się przy złożeniu wypowiedzenia, negocjacjach bezpośrednio z przedstawicielami handlowymi uzyskać coś podobnego za 10 zł miesięcznie mniej. 

Ewentualnie za podobną kwotę, którą będę płacił – dostać dwa razy szybszy internet. Ale powiem Państwu szczerze, zwyczajnie nie mam na to czasu. 

To co jednak udało mi się uzyskać, jest bardzo prostym sygnałem dla Państwa. Warto dzwonić, warto rozmawiać. Najlepiej od razu rozmawiać z działem utrzymania klienta. 

Jedna uwaga do samych operatorów. Na stronach bardzo często widzę informację internet 30, 60, 100 Mb/s, a ma to tyle wspólnego z prawdą co orędzia wyborcze polityków. 

Oferujecie internet DO 30, 60, 100 Mb/s. 

sobota, 28 czerwca 2014, miaczynski
Tagi: UPC netia

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: Arek, *.cable.smsnet.pl
2014/06/28 15:42:21
Oczywiście, że warto negocjować przed końcem umowy zarówno w kablówkach/telewizjach cyfrowych czy w telefonii komórkowej. Sam w maju zapowiadając rezygnację z kablówki wraz z końcem umowy wynegocjowałem szybszy internet w niższej cenie (39 zł taniej!) i pakiet HBO HD 10 zł taniej. Wszystko to na okres 2 lat z tym, że pakiety mam obniżone bezterminowo więc z zakończeniem umowy mogę pozostać na obecnych warunkach. Dodam tylko, że wraz z zakończeniem poprzedniej umowy mój stary pakiet HBO który do tej pory miałem gratisowo więcej by kosztował niż teraz płacę w wersji HD. Warto... :)
-
Gość: Arek, *.cable.smsnet.pl
2014/06/28 15:43:36
Mój stary pakiet HBO w wersji SD nie dodałem. ;)
-
Gość: tom1, *.dynamic.chello.pl
2014/06/28 16:48:21
zaraz zadzwonię do UPC że mam taki sam zestaw jak szanowny Pan Redaktor, a płacę więcej niż on przed renegocjacją - 155 zł :(
-
Gość: marcin_k, *.anfa.net.pl
2014/06/28 23:50:51
Negocjowac moze i warto, ale sa tacy to negocjuja nawet o 5 zl miesiecznie. To juz staje sie zenujace.
-
2014/06/29 09:28:40
No cóż, oferta tragiczna, za tą cenę można mieć MAX Extra HD PRV + 250Mbit i jeszcze 10zł by zostało.

Wystarczy tylko dać wypowiedzienie a potem w rozmowie z działem utrzymania poprosić o tą ofertę: www.upc.pl/pdf/upc_regulamin_promocji_wielka_rewia_uslug_XV_2014-1_od20140219.pdf

Twój abonament w tej promocji kosztuje 29,90 + 25,00 za HBO.

Więcej szczegółów na forum:
forum.mediaswiat.pl/viewforum.php?f=7
-
2014/07/01 13:15:50
Czasem warto ponegocjować w trakcie trwania umowy, częściej nie. Zazwyczaj provider tej czy innej usługi ogranicza się do zaproponowania lepszych warunków, ale przy niewielkim podniesieniu, a nie obniżeniu ceny. 180 zł jakie uzyskałeś za poświęcenie 1-2 godz. to nawet niezły wynik, jednak w moim doświadczeniu (może słabo negocjuję) zawsze było tak, że lepiej bym wyszła poświęcając ten czas na zrobienie jakiegoś dodatkowego małego zlecenia w firmie (np. projekt wizytówki czy ulotki) niż na oszczędzenie kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych po kilku sprawiających wątpliwą przyjemność telefonach.
-
Gość: , *.ir.intel.com
2014/07/02 18:10:34
Wydawaloby sie, ze autor oczytany i cwany jak lis.

pl.wikipedia.org/wiki/Zysk

Pomoge - ponosiles strate i wciaz ponosisz strate. Jedyna roznica jest taka, ze teraz ponosisz mniejsza strate.
Mam nadzieje, ze chociaz mieszkania w ktorym mieszkasz nie nazywasz inwestycja.
-
2014/07/02 21:32:14
o wszystko w tym kraju trzeba walczyć, o wszystko trzeba się targować negocjować. A dziwne... bo przy takiej konkurencji to firmy powinny dążyć (chociaż spróbować) do zadowolenia klienta, a nie targować się przez 2h o 15 zł.
-
2014/07/04 14:07:48
@ela.koperska, firma też musi wyjść na swoje. Jeżeli oferuje dobrą usługę za uczciwą cenę, to nie ma z czego dawać rabatu. A są tacy klienci (może nawet większość), którzy i tak zawsze będą uważać, że powinno być taniej. Ja np. pracuję w drukarni online, ceny ulotek, wizytówek itp. mamy tak ustalone, że nie ma możliwości dawania rabatu przy tej jakości druku, jaką oferujemy - szef wyszedł z założenia, że jak klientowi nie zależy na jakości tylko na samej cenie, to zamiast negocjować znajdzie sobie cokolwiek o kilka złotych taniej na alegro. Ale to pewnie też dużo zależy od specyfiki danej branży, bo akurat w poligrafii rynek jest taki, że marże są minimalne. Dla mnie jednak sama chęć dawania przez jakąś firmę rabatów i skłonność do negocjowania ceny z klientem jest podejrzana i świadczy o tym, że ceny są naciągnięte, skoro może je łatwo opuścić i to budzi mój niesmak.
-
Gość: mitres, *.warszawa.vectranet.pl
2014/07/18 14:47:31
Dokladnie.. brak w netii porzadnej oferty tv..