Piotr Miączyński
Od ponad dekady dziennikarz gospodarczy GW. Współautor książki "Fortuna po polsku" oraz „Łowców Milionów".
RSS


Blog > Komentarze do wpisu

22,70 zł miesięcznie. Tyle dodatkowo zapłacą klienci kablówek i platform satelitarnych

To już niemal pewne. W wtorek bądź środę pojawi się projekt ustawy w tej sprawie autorstwa Ministerstwa Kultury. Założenie jest proste: jeśli ktoś ma w domu płatną telewizję, to ma też telewizor. Kablówki i platformy satelitarne będą więc zobowiązane do przekazywania danych o swoich klientach Poczcie Polskiej. Ta następnie sprawdzi, czy dane gospodarstwo domowe płaci już abonament, a jeśli nie, to czy powinno płacić.

Opłata wyniesie dokładnie tyle samo ile teraz, czyli 22,70 zł miesięcznie, płatne od gospodarstwa domowego.

abonamentScreenshot ze strony Poczty Polskiej

W ubiegłym roku z abonamentu wpłynęło niespełna 750 mln zł. Po zmianie Ministerstwo Kultury, które opracowało projekt, liczy na 1,4 mld zł.

Cała idea budzi kilka poważnych pytań. 

Co z osobami, które obecnie płacą kablówce, ale nie uiszczają abonamentu?

Zgodnie z obecnym stanem prawnym, gdy kontroler stwierdzi, że ktoś używa niezarejestrowanego odbiornika RTV (radia lub telewizora), wydaje nakaz rejestracji oraz nakłada karę w wysokości 30-krotności miesięcznej opłaty abonamentowej. Dziś to 22,70 zł miesięcznie. Oznaczałoby to, że nagle miliony osób, które obecnie nie płacą abonamentu (a mają płatną telewizję), musiałyby zapłacić ponad 680 zł kary.

Ministerstwo Kultury dla takich klientów kablówek/platform cyfrowych najprawdopodobniej zaproponuje amnestię.

Ale od wejścia w życie ustawy będą musiały już abonament płacić. 

Dlaczego abonament wyniesie 22,70 zł miesięcznie?

Wcześniej szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański wspominał, że nowy abonament będzie dwa razy niższy niż obecnie. Tak się jednak nie stanie, a przynajmniej nie od razu.

Owszem, w rozmowie z PAP wiceszef Ministerstwa Kultury Paweł Lewandowski, który pracuje nad tą sprawą, przyznał, że jego resort rozpoczął prace nad zupełnie nowym rozwiązaniem. - Mamy już analizy i zastanawiamy się nad wyborem rozwiązania. Optujemy za tym, by składka abonamentowa była potrącana od podatku PIT i składki KRUS w wysokości około 6 zł na osobę - twierdził.

Taki pomysł wymaga jednak notyfikacji Komisji Europejskiej. Rząd musiałby na to czekać – jak pokazuje praktyka – od ośmiu do 18 miesięcy. Ustawa weszłaby więc w życie najprawdopodobniej pod koniec 2018 roku. 

Co z ustawą o ochronie danych osobowych?

Ministerstwo kultury nie pokazuje projektu, bo czekamy na uwagi Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych oraz Urzędu Ochrony Konsumenta i Konkurencji. Czy jednak ewentualny sprzeciw GIODO odnośnie przekazywania bazy danych o klientach cokolwiek da?

PiS potrzebuje pieniędzy na publiczną telewizję, a uszczelnienie to jedyny pomysł na szybkie ich dostarczenie. 

Jakie dane będą przekazywać płatne telewizje?

O tym czy ktoś płaci rachunek za telewizję. Internet, tablet, monitor (przynajmniej na razie) nikogo ma nie interesować.

Czy przed uszczelnieniem, będzie można uciec?

Płatne telewizje boją się ucieczki klientów. Sieci kablowe i platformy satelitarne boją się, że część ich klientów zrezygnuje z płatnej telewizji i przerzuci się na oglądanie bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej. W tej technologii oglądać można wszystkie największe stacje telewizyjne oraz niektóre kanały tematyczne. Są tam: TVP ABC, 8TV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, StopklatkaTV, FokusTV, Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, PULS2, TV6,  TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Rozrywka, Nowa TV, Metro, Zoom TV, WP1.  .

Telewizję można też oglądać przez internet.

Część osób będzie też chciała przepisać swoje umowy kablówki np. na babcię czy dziadka, jeśli są oni zwolnieni z opłacania abonamentu. Takie zwolnienie przysługuje po ukończeniu 75 lat.

---

Już jest moja książka o kupcach, sklepach i rzemieślnikach, w czasach, kiedy wszystko robiono ręcznie.

- I tak od anegdoty do anegdoty, od obrazka rodzajowego do dygresji dwaj dziennikarze "Gazety Wyborczej" Piotr Miączyński i Leszek Kostrzewski snują opowieści o polskich rodzinnych biznesach i największych fortunach, których początki sięgają jeszcze wieku XIX. Historie rodów wplecione są w barwne dywagacje na temat realiów życia w poszczególnych epokach: jak się robiło zakupy w czasach Bolesława Prusa? Gdzie chodziło się na obiady w międzywojniu? Czy w czasie wojny za sprzedaż befsztyków można było trafić na Pawiak? Co w PRL-u groziło za nieodpracowanie socjalistycznych studiów? 

- Aneta Szeliga  "Metro"

- Książka "Fortuna po polsku" to opowieść o ostatnich Mohikanach przedsiębiorczości, którym udało się przetrwać najtrudniejsze czasy. Budzi we mnie smutne refleksje. Fortuna - jak to fortuna - kołem się toczy. Historia też lubi zataczać koło. Po 1989 r. ponownie zapaliło się zielone światło dla ludzi z inicjatywą, którzy w III RP zbudowali nowe fortuny. Teraz rząd przebąkuje o renacjonalizacji przedsiębiorstw, w kupców uderzyć mają nowe podatki. Gdyby książka ta ukazała się przed rokiem, potraktowałbym ją jak wartko napisaną opowieść z przeszłości. Dziś czytam ją jak swego rodzaju memento. Wedel znów może stać się zakładami z jakąś słuszną datą w nazwie, zaś Bracia Jabłkowscy - Centralnym Domem Towarowym.

- Jerzy S. Majewski "Gazeta Stołeczna"

Książka Kostrzewskiego i Miączyńskiego nosi podtytuł "Dynastie, sukces i pieniądze w wielkim stylu". Przywodzi to na myśl opowieści z kolorowych magazynów, w których bogacze pławiący się w luksusie opowiadają, jak zarobili miliony. Takie historie w niej znajdziemy, ale jest ona czymś więcej - nie tylko opowieścią o ludzkiej wytrwałości wbrew wszelkim przeciwnościom, ale również swoistym memento. W Polsce rzadko kiedy można było robić biznes dłużej niż przez kilka lat, po 1989 r. trwa to już całe ćwierć wieku. Ciekawe, czy nadejdzie znów taki moment, że historia strąci z cokołów polskie dynastie biznesowe.

- Adam Leszczyński "Ale Historia" 

6354

poniedziałek, 27 lutego 2017, miaczynski

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: PR, *.rev.polarnet.gliwice.pl
2017/02/27 14:06:22
Nie ma takiego urzędu jak "Urząd Ochrony Konsumenta i Konkurencji" - jest "Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów" - tak informacyjnie :)
-
Gość: nowaczek1, *.static.gprs.plus.pl
2017/02/27 14:09:49
Eski TV już nie ma od kilku miesęcy, jest w jej miejsce 8TV - tak informacyjnie :)
-
Gość: czytaczbloxa, *.play-internet.pl
2017/02/28 09:23:29
Polonii też nie ma
-
Gość: user, *.centertel.pl
2017/02/28 10:34:32
zarabiasz w netto, bo podatek musi byc odprowadzony.
kupujesz telewizor, w brutto, placisz prad za uzywanie tv w brutto, a za co ma byc oplata abonamentowa ?!? abonamet to cos co podpisujesz i uzywasz.. a za ro placisz ? mam placic za to ze stoi u nnie tv ktorego uzywam jako monitora ? a nawet jesli wlacze tv, to co ? to mam placic za to ze ogladam reklamy.za ltorych emisje telewizja polska zarabia nie male pieniadze ? wiec pytam za co ten abonament rtv ? nie podpisywalem umowy z tvp. nie musze i nie ogladam ich kanalow. nie ppdobaha mi si. reklamy w tv (wystarczajaco jeste ich w internecie). jak zmienia konstytucje to zaplace im ten haracz, a zadna ustawa mnie do tego nie zmusi. podobno mamy demokracje wiec niech minister nie wprowadza socjalizmu. bo on chce to my mamy placic ! jak tvp zaprzestanie emisji reklam i zacznie puszczac to co chce aby lecialp to zaplace ! nie bede placic za samowole tvp. i to tylko za to ze mam odbiornik. a jak sie nie podoba to nich zablokuja emisje kanalow objetch tym "abonamentem"... mamy 21 wiek. mizna zdalnie zablokowac sygnal kanalu dla odbiornikow (dekoderow) - polsat tak robi ze swoimi naziemnymi. wiec niech tvp tez tak zrobi. wprowadzcie obowiazkowa rejestracje dekoderow dvb-t i blokujcie emisje tym ktozy nie chca placic za ogladanie kanalow tvp.
-
Gość: user, *.centertel.pl
2017/02/28 10:37:23
i przepraszam za bledy - pisze z malej klawiatury bez t9
-
2017/03/02 16:09:10
największym wygranym tej hucpy będzie Netflix :)
-
2017/03/04 12:49:14
"Telewizję można też oglądać przez internet."

Przepraszam ale jaką telewizję?
-
Gość: kiechu, *.static.pakietplus.pl
2017/03/05 21:06:09
Jak dodatkowo? Płacę abo rtv i nic dodatkowo nie będę płacił. Niech płacą złodziejskie mendy które do tej pory tego nie robią. Z odsetkami za 5 lat do tyłu.
-
Gość: Kamil 32, *.cable.smsnet.pl
2017/03/06 23:38:42
@ kiechu nie oglądam, a mam płacić ? Jesteś nie lepszy od tych p-osłów. Telewizor mam tylko z uwagi na konsolę, czasami sobie film z klucza puszczę.
-
Gość: kiechu, *.static.pakietplus.pl
2017/03/12 07:32:47
@kamil W ustawie (obowiązującej) stoi że masz płacić za to że masz tv. Gwn kogo interesuje czy oglądasz. Nie stusujesz się do ustanowionego prawa, chodzi o pieniądze więc dla mnie jesteś zwykłym złodziejem. Przed zieloną strzałką na czerwonym świetle też się nie zatrzymujesz bo to głupie? Mi też się wiele głupich przepisów nie podoba ale jestem uczciwy.
-
Gość: Kamil 32, *.cable.smsnet.pl
2017/03/12 20:35:46
@kiechu jak już chcesz być taki zasadniczy w kwestii polskiego prawa, to równie dobrze można powiedzieć, że każdy u nas obywatel powinien mieć prawo w biały dzień skasować każdego polityka łamiącego konstytucję. Ignorują najważniejsze, a ja się jak to ciele dobrowolnie na ich kaprys mam godzić ?
Musiałoby mnie pop...
-
Gość: kiechu, *.dynamic.mm.pl
2017/03/13 08:24:24
@kamil I takie prawo bym popierał, niestety to mrzonki. Odbiegamy jednak od tematu. Żadna władza nie poradziła sobie z tematem abo więc pora w końcu wrzucić to jako podatek i finansować z budżetu. Na likwidację tvp bym raczej nie liczył - za dużo mamy fanów klanu i familiady.
-
2017/03/15 13:12:17
łatanie dziury budżetowej jak zawsze :)
-
2017/04/09 15:12:33
Dobrze o tym wiedzieć.
-
Gość: Romeq77, 78.10.209.*
2018/03/06 14:58:32
Niestety, jest to nadzwyczaj często spotykana praktyka. Właśnie dlatego ja wolę korzystać tylko ze sprawdzonych rozwiązań, w których wiem, że zapłacę najlepszą cenę. Dobrym przykładem jest chociażby Furgonetka, gdzie możecie sprawdzić, jaki jest tani kurier, którego powinniście wybrać podczas zamawiania paczki.
-
2018/04/18 11:47:22
Jestem ciekaw , bo w sumie nie zauważyłem żadnych zmian póki co, od kiedy to ma byc?
__________
Biuro Getek